wtorek, 12 kwietnia 2011

Jak Peugeot tworzył reklamę prasową na żywo.

1 marca na Facebooku Peugeot rozpoczął promocję swojego nowego modelu samochodu – Peugeot 508. Promocja opierała się na konkursie fotograficznym w którym trzeba było wyjaśnić, za pomocą fotografii, czym jest dla nas „Quality time” – hasło przewodnie Peugeot. Spośród 20 osób, których zdjęcia były najwyżej ocenione, jury wybierało zwycięzcę. Nagrodą był tydzień z Peugeot 508 oraz profesjonalnym kierowcą na co dzień pracującym w Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara.


Konkurs organizowany był na Facebooku. Została stworzona specjalna aplikacja, dzięki której można było dowiedzieć się szczegółowych informacji o akcji, dodać pracę konkursowa i głosować na te, które zostały już dodane.

Codziennie na Fanpage była prowadzona komunikacja, która wspominała o konkursie, informowała o zdjęciach w galerii, promowała reklamy, zachęcała do zamówienia jazdy testowej. Posty nie były jakoś mocno komentowane – pod każdym znajdowało się od 0 do kilku komentarzy i kilka, kilkanaście lajków.


Konkurs wspierany był reklamą CPC dzięki czemu na Fanpage Peugeot przyszło ponad 2 tys fanów – 1 marca było na Stronie 3218 a na zakończenie konkursu było 5273. Jak informuje pod wpisem na moim Fanpage Konrad Traczyk z Euro RSCG, zwiększenie ilość fanów nie było głównym celem briefu.


Komunikacja na Stronie nie była silnie angażująca. Osoby, które kliknęły na aplikacje i przeczytały regulamin dowiadywały się, że konkurs trwał od 1 do 15 marca. Ostatniego dnia konkursu organizator przedłużył konkurs o kolejne 5 dni, do 20 marca. W regulaminie został dodany aneks w którym podano wszystkie potrzebne szczegóły.


Tworzenie reklamy prasowej na żywo
Dodatkową, bardzo interesującą nagrodą dla uczestników konkursu było to, że 100 najaktywniejszych osób, które często głosowały na dodane prace konkursowe znalazło się w Newsweeku. Avatary tych 100 najaktywniejszych osób pokazane zostały w prasie – stworzony z nich zostanie napis QUALITY TIME.


Ja oczywiście nie mogłem nie wykorzystać takiej szansy bo bardzo chciałem zobaczyć siebie w Newsweeku, który prenumeruję od kilku dobrych lat. Głosowałem, klikałem co jakiś czas i mam swoją twarz w tygodniku;) Na potwierdzenie poniżej daje zdjęcie:


Jak czytamy w notce prasowej: „Twórcom reklamy zależało na wykorzystaniu wcześniej niezainicjowanych rozwiązań, dlatego zdecydowali się na połączenie aktywności na Facebooku z mediami tradycyjnymi. W ten sposób przekaz stał się pełniejszy, bardziej spersonalizowany i zaskakujący". Moim zdaniem się udało.

Uwaga:
Dostałem od Euro RSCG przesyłkę z Newsweekiem w którym można było obejrzeć reklamę oraz dodatkowo płytkę CD z muzyką do samochodu a także pendrive 2GB, na którym były załadowane m.in. zdjęcia, które macie możliwość obejrzeć.

Statystyki Strony Peugeot Polska pokazane z wykorzystaniem Napoleona.