poniedziałek, 14 marca 2011

Test Napoleona - platformy wspierającej działania marketingowe na Facebooku.

Facebook w naszym kraju ma już ponad 5,6 mln użytkowników (dane z panelu reklamowego serwisu, marzec 2010). Coraz więcej firm chce się w tym serwisie “pokazać” i tworzy sobie swój Fanpage. Nie zawsze jednak statystyki, które pokazuje Facebook zadowalają administratorów czy właścicieli firm. Chcą oni wiedzieć dodatkowo np. kto jest najaktywniejszym fanem czy jak podejmowane przez nich działania wpływają na zwiększenie poziomu interakcji na stronie. Dlatego też powstają coraz to nowe narzędzia komercyjne, które pomagają w zarządzaniu swoimi Stronami.


Firma CheeseCat stworzyła Napoleona, który jest pierwszą polską platformą “kompleksowo wspierającą działania marketingowe na Facebooku. Umożliwia ona publikację treści na Fanpage, moderowanie treści publikowanych przez fanów, koordynację prac wieloosobowych zespołów moderatorów, monitorowanie i porównywanie marek konkurencyjnych”.
Rozpoczynając pracę z Napoleonem pokazuje się nam okno w którym pojawiają się wszystkie administrowane przez nas Strony – możemy z listy wybrać te, które chcemy podłączyć do aplikacji.


Następnie widzimy główny ekran aplikacji na której pojawiają się wybrane Strony. Po prawej mamy dostęp do prezentacji w SlideShare, gdzie krok po kroku pokazują się nam możliwości Napoleona, jak go prawidłowo używać.
Po lewej stronie widzimy Strony, które dodaliśmy do Napoleona. Co kilka chwil wszystko się odświeża i obok wyświetlają się aktualne ilości postów na Stronach, które nie przeczytaliśmy.

Moderowanie wpisów
Po wybraniu interesującej nas Strony pojawia się nam panel, na którym widzimy wszystkie wiadomości, jakie opublikowaliśmy lub jakie na Tablicy opublikowali fani. Przy każdym wpisie mamy datę (dzień i godzinę jej opublikowania), ilość „Lubię to”, ilość komentarzy a także ilość udostępnień wpisu – widzimy dzięki temu, czy był on popularny, czy internauci chcieli się nim dzielić dalej.


Każdy wpis można oznaczyć jako nieprzeczytany, oflagować, dodać notatkę, przekazać dalej i polubić. Po kliknięciu na wpis po prawej stronie ukazują się nam wszystkie komentarze do tego wpisu. Komentarz można oznaczyć jako nieprzeczytany, oflagować, przekazać dalej, dodać notatkę i polubić.
Mamy na dole także zakładki, gdzie pojawiają się wiadomości oflagowane (w jednym miejscu mamy oflagowane wiadomości), wiadomości przeczytane (wszystkie wiadomości, które przeczytaliśmy) oraz wiadomości usunięte (te wiadomości, które usunęliśmy ze Strony)

Publikowanie
Dzięki Napoleonowi mamy dostęp do panelu za pomocą którego możemy publikować z poziomu aplikacji wpisy na Facebooku. Możemy dodać Status, Obrazek i link. Pisząc wpis widzimy ile znaków pozostało nam do „zagospodarowania”. Możemy wybrać dokładny czas w którym się opublikuje wiadomość; mamy także możliwość targetowania wiadomości (języki, państwa)
Wiadomości do opublikowania - tu widzimy wszystkie zaplanowane do opublikowania wpisy. Wpis można usunąć, nie można ich edytować.


Robocze - gdy wpiszemy coś w status ale nie chemy od razu publikować to możemy sobie treść zapisać – wtedy wiadomości pokazują się właśnie w tej zakładce.
Opublikowane przez Napoleona
Ukazują się tu wszystkie opublikowane posty za pomocą Napoleona. Po opublikowaniu wpisu widać małą ikonkę, logo CheeseCat oznaczającą, że publikowaliśmy daną wiadomość z wykorzystaniem tej aplikacji.

Monitoring fanów
Wybieramy sobie z dostępnych kategorii Stron naszą Stronę i za pomocą jednego kliknięcia generujemy aktywność fanów. Możemy zobaczyć kto jest najbardziej aktywnym użytkownikiem w całym okresie działania Strony (w ostatnich 60, 30, 14 i 7 dniach).


Widzimy Activity Index - na wynik ten składają się liczba postów, które napisała osoba na Tablicy Strony, liczba komentarzy, które dodała pod wpisami, liczba lajków. Do każdego działania przypisana jest wartość punktowa dzięki czemu mamy ranking aktywności. Funkcja może się przydać gdy chcemy np. nagrodzić kogoś jako najaktywniejszego fana miesiąca/tygodnia.
Kategorie do porównywania to biznes, agencje reklamowe, finanse, motoryzacja, telekomunikacja, elektronika, b2b, odzież, kosmetyki/uroda, żywność, piwo, media, AGD, rozrywka, linie lotnicze, turystyka, ubezpieczenia/fundusze, alkohol, blogi.

Analiza ruchu
W tej części Napoleona mamy dostęp do zestawienia porównania Stron, które obsługujemy lub do porównania naszej Strony z konkurencją.


Wybieramy sobie Strony, które nas interesują, zakres dat (wybieramy okres od do lub aktualny tydzień, zeszły tydzień, dwa tygodnie temu, aktualny miesiąc, zeszły miesiąc, dwa miesiące temu) i generujemy raport.
W wynikach mamy informacje jaki w porównywanych stronach jest:
- social interaction index
- jaka jest ilość fanów i graficzny wzrost ilości dzień po dniu
- liczba postów każdego dnia na danej Stronie
- liczba komentarzy
- liczba like (posty + komentarze)
Na dole wszystkie graficzne wyniki, które właśnie obejrzeliśmy wyświetlane są liczbowo.


Panel administracyjny, ustawienia
Moje konto – tam mamy dostęp do danych, które podaliśmy podczas rejestracji, możemy je uzupełnić lub zmienić. Tu także możemy zmienić hasło.
Firma – wpisujemy dane firmy, które są potrzebne do wypełnienia faktury
Pracownicy – tu możemy stworzyć konto swoim pracownikom. Jeżeli chcemy, żeby pracownik nie miał dostępu do wszystkich obsługiwanych przez nas Stron możemy mu w kilka chwil stworzyć indywidualny profil i dać dostęp tylko do kampanii, które obsługuje. Dzięki temu np. gdy mamy pracownika na zlecenie i nie chcemy pokazywać mu wszystkich kampanii, które prowadzimy, tworzymy mu profil i dajemy dostępy tylko do określonej części.


Licencje – informacja na temat tego z jakiej opcji Napoleona korzystamy. Po prawej stronie mamy możliwość upgrade licencji (po kliknięciu operacji „Zwiększ”).

Przyszłość
Po spotkaniu z CEO CheeseCat dowiedzieliśmy się, że będą z czasem dodawane różne interesujące funkcje, mające na celu zwiększenie użyteczności narzędzia. Będę się starał pisać o nich na bieżąco.

Cennik
Można wykupić pakiet lekki, półtłusty i pełnotłusty. Dla podmiotów, które obsługują większą ilość fanpage ChcesseCat przeprowadza indywidualną wycenę.


Podsumowanie
Napoleon to bardzo interesujące narzędzie dla osób, które chcą wiedzieć więcej na temat obsługiwanych przez siebie Stron. Dodatkowe, w porównaniu z podstawowymi opcjami statystyk Facebooka, funkcje jakie proponuje umożliwiają lepsze analizowanie tego, co się dzieje na naszej Stronie.
Mam nadzieję, że funkcje, które zostaną wprowadzone w przyszłości zaowocują tym, że narzędzie będzie jeszcze bardziej przydatne i umożliwi kompleksowe zarządzanie i analizę Stron.