Facebook TUTORIAL

Wiele osób wchodzi na mojego bloga szukając porad jak wykonać coś na Facebooku. Poniżej będę publikował odpowiedzi na te zapytania. Jeżeli chcecie, żeby coś dodatkowego się pojawiło, piszcie na maila:)


Jak ustawić sobie vanity url (osobisty, unikalny link Fanpage)
Aby ustawić sobie unikalny, osobisty URL należy wejść na stronę
http://www.facebook.com/username/ gdzie można sobie:
- Ustawić URL konta osobistego
- Ustawić URL prowadzonej przez nas Fanpage


Należy pamiętać to, że raz ustawionego vanity url nie można już nigdy zmienić.

Ilość użytkowników Facebooka w Polsce, statystyki
Aby sprawdzić ile aktualnie jest użytowników serwisu w Polsce wchodzimy w zakładkę "Reklamy i strony" (poniżej Aplikacje, Gry) > Zareklamuj swoją stronę > Continue > i na dole strony pokazują się dane. Wybieramy wiek "dowolne-dowolne" i ukazuje się nam aktualna liczba użytkowników Facebooka z Polski:


Jak stworzyć Fanpage na Facebooku
Aby utworzyć Stronę fanowską należy: wejść na stronę facebook.com/pages i w prawym górnym rogu kliknąć "Utwórz stronę". Następnie wybieramy kategorię i nazwę naszej Strony. Możemy nie publikować Strony dopóki nie wypełnimy ją odpowiednią treścią.


Jak się wylogować z Facebooka?
Po zmianie layoutu niektórym użytkownikom Facebooka sprawiało wylogowanie się z serwisu. Aby tego dokonać, trzeba kliknąć na Konto a następnie Wyloguj.


Co zrobić, aby wybrana zakładka Fanpage wyświetlała się domyślnie
Organizujecie konkurs i chcielibyście aby nowi użytkownicy natknęli się na specjalnie zakładkę, która poinformuje ich o jego zasadach i skłoni, aby zostali fanami? Nie ma sprawy:
Wejdźcie na swoją Stronkę, kliknijcie: Edytuj element Strona > Ustawienia tablicy > Domyślna etykieta dla pozostałych użytkowników > a następnie wybieramy zakładkę, która nas interesuje.


Jakie widżety do promocji Fanpage są dostępne na Facebooku i jak je dodać do Strony
Jeżeli chcemy promować swoją Fanpage np. na stronie WWW naszej firmy, warto wykorzystać do tego widżet, który pokazuje np. adres do naszej Fanpage, ilość posiadanych fanów, czy nasze wpisy.
Aby tego dokonać wchodzimy na naszą Fanpage > Edytuj element Strona > Promuj za pomocą widzetu Ramka Fanów > wybieramy interesujący nas widżet. Możemy też po prostu kliknąć na ten link http://www.facebook.com/facebook-widgets :)
Jeżeli prowadzimy bloga dodanie widżetów jest bardzo proste - wystarczy wybrać platformę na której piszemy i widżet doda się do niej automatycznie. Jeżeli prowadzimy stronę WWW możemy wygenerować sobie kod HTML, który dodamy do niej w dogodnym dla nas miejscu.


Jak wykorzystać tagowanie w Facebooku
Jeżeli chcemy zasugerować znajomym osobę, Stronę fanowską, wydarzenie, warto wykorzystać do tego funkcję tagowania. Dzięki niej, w treści naszego wpisu umieszczamy bezpośredni link, który może prowadzić znajomych do żądanej przez nas treści.
Prowadząc Stronę fanowską, gdy użyjemy tagowania, nasz wpis pokaże się też na Stronie, do której się odnosiliśmy. Widoczny jest on wtedy też przez fanów tej Strony, dzięki czemu mogą oni wejść na naszą Stronę, zapoznać się z nią i zostać fanem.


Tagowanie można wykorzystać także w komentarzach, które piszemy na profilu swoim/znajomego lub na Fanpage.

Jak zmienić ustawienia Powiadomień na Facebooku?
Każda aplikacja Facebooka (m.in. Wydarzenia, Zdjęcia, Grupy, Strony, Komentarze na tablicy, inne aplikacje) posiada własne ustawienia powiadamiania. Jeżeli nie chcemy, żeby za każdym razem gdy ktoś nas oznaczy na zdjęciu czy doda mnie do znajomych Facebook wysyłał nam maila z powiadomieniem, musimy zmienić to w ustawieniach konta:
Konto>Ustawienia konta>Powiadomienia i tam zmieniamy interesujące nas elementy.


Jak zmienić ustawienia prywatności na Facebooku?
Jeżeli chcemy, by niektóre informacje na nasze temat, które mamy na profilu nie były dostępne dla wszystkich odwiedzających nasz profil można zmienić to w ustawieniach prywatności na naszym koncie na Facebooku (wszyscy, znajomi znajomych, tylko znajomi, dostosuj).
Aby to zrobić wystarczy wejść: Konto>Ustawienia prywatności> sekcja, która nas interesuje.
Dwie najważniejsze sekcje i to, co można w nich zmienić:
Informacje profilowe: m.in. o mnie, data urodzenia, informacje o rodzinie i związku, wykształcenie i paca, zdjęcia i filmy ze mną, moje posty.
Informacje kontaktowe:m.in. telefon komórkowy, bieżący adres, strona internetowa, dodaj mnie do grona znajomych, wyślij mi wiadomość.


Ile kosztuje reklama na Facebooku?
Wiele osób zastanawia się ile kosztuje jeden klik na Facebooku. Można dowiedzieć się tego klikając na stronę, gdzie tworzy się reklamy w Facebooku. Po wpisaniu grupy celowej do której kierować będziemy naszą reklamę pokaże nam się zakres stawki, która wygrywa aukcję pośród reklam podobnych do naszej (u mnie jest to np. zakres od 0,30 do 0,60 euro za klik).
Ważne jest to, że zapłacimy jedynie za liczbę klików użytkowników Facebooka w naszą reklamę (CPC) lub za ilość wyświetleń naszej reklamy (CPM). Koszt nigdy nie przekroczy dziennej stawki, jaką sobie ustaliliśmy na początku kampanii.
Koszt kampanii - link do Pomocy Facebooka


Jak mianować administratorem Fanpage inną osobę?
Jeżeli chcemy dodać administratora do naszej Strony fanowskiej aby miał on takie same uprawnienia jak my, twórcy Strony (dodawanie wpisów, oglądanie statystyk, zmiany grafiki itp.) należy przejść do listy fanów naszej Strony, Kliknąć "Zobacz wszystkich" a następnie odszukać osobę, którą chcemy mianować administratorem i kliknąć przycisk znajdujący się obok niej.


Jeżeli osoba nie jest naszym znajomym wtedy możemy dodać ją do administratorów za pomocą jej maila, pod którym jest zarejestrowana na Facebooku. Wchodzimy na naszą Stronę, klikamy Edytuj Stronę, Zarządzaj administratorami i wpisujemy maila.

Jak sprawdzić numer id naszej Strony fanowskiej na Facebooku?
Niektórym z Was przyda się na pewno numer id Fanpage, który prowadzicie - np aby dodać jakąś aplikację konkursową (przykładowo z wildfireapp).
Aby tego dokonać musimy wejść na Stronę, na logo Strony kliknąć prawym przyciskiem myszki, następnie wybrać z listy "Właściwości" i naszym oczom ukazuje się numer id. Warto go skopiować i przetrzymywać w bezpiecznym miejscu bo nie wiadomo kiedy może się nam przydać:)


Jak dodać przycisk "Lubię to" na blogu Blogspot (blogger)
Jeżeli macie blog od Google, z domena blogspot.com i zastanawiacie się co zrobić jak dodać przycisk "Lubie to" pod każdym wpisem oto co należy zrobić:
Logujemy się do bloga jako administratorzy, wchodzimy w Układ, Edytuj kod HTML, klikamy "Rozszerz szablony widżetów" i następnie odnajdujemy frazę:
include data='post' name='post'/>

Pod nią wklejamy dany kod i zapisujemy:


Jeżeli chcecie dodać "Lubię to" do bloga na Wordpress czy na swojej stronie WWW warto użyć wyszukiwarki i wpisać "How to add facebook like button on wordpress" albo "... on www site". Poniżej dostaniecie wyniki wyszukiwania, z których na pewno otrzymacie informację jak to dokładnie zrobić.

Jak usunąć Farmville, MafiaWars czy inną aplikację ze swojego konta na Facebooku?
W życiu każdego fejsbukowicza nadchodzi taki czas (podobno), że nudzi mu się hodowanie kóz i powiększanie swojego mafijnego imperium. Jak całkowicie usunąć aplikację z naszego konta tak, żeby nie kusiła nas ponownym włączeniem?
Klikamy na  Konto > ustawienia aplikacji i z listy wybieramy aplikację, której już nie chcemy używać. Klikamy na krzyżyk przy niej, potwierdzamy, że chcemy usunąć i już.


Jak dodać informację na naszego Fanpage z telefonu komórkowego?
Nawet jeżeli nie posiadamy telefonu, który umożliwia instalację specjalnej aplikacji dającej nam łatwe zarządzanie kontem na Facebooku (np. iPhone OS, Android czy WM) nadal możemy uploadować treści, nawet na Fanpage, który prowadzimy. Jak to zrobić?
Należy znaleźć na naszym Fanpage adres mailowy, pod którym wysyłając treść (zdjęcia, video, tekst) publikujemy ją od razu na Facebooku.
Po pierwsze wchodzimy na nasz Fanpage > klikamy na Edytuj element Strona > Facebook Mobile > Edytuj - pokazuje się nam unikalny adres e-mail przypisany do naszego Fanpage. Kopiujemy go, zapisujemy w pamięci telefonu i używamy, gdy chcemy np z dalekiej podróży poinformować o czymś naszych fanów.


Jak zmienić swój status na Facebooku na "Jestem w związku"
Jeżeli na Facebooku chcemy zmienić informacje o swoim życiu osobistym i dodać, że mamy np. dziewczynę/chłopaka, męża/żonę należy:
Wejść na Profil (prawy górny róg), następnie zakładka Informacje, O mnie, Edytuj, z lewej strony wybieramy zakładkę "związki" i określamy nasz związek


Jak dodać możliwość płatności przez PayPal na Facebooku?
Przed kilku dniami Facebook dodał wreszcie możliwość płatności za reklamy CPC ze swojego konta PayPal. Na pewno wpłynie to na jeszcze większą ilość reklam pojawiających się w serwisie, gdyż nie każdy ma kartę kredytową i mógł wcześniej dodawać reklamy swoich produktów czy usług.
Jak dodać PayPal do konta Facebook? Wchodzimy do sekcji "Reklamy i strony" a następnie Faktury > Źródła finansowania > Dodaj źródła finansowania i dodajemy swoje konto PayPal. I od teraz możemy płacić już przez PayPal.


Gdzie znaleźć regulaminy np. Advertising Guidlines, Promotion Guidlines?
Wszystkie potrzebne regulaminy znajdziemy udając się na sam dół naszego konta i klikając w "Regulamin". Nie wszystkie wpisy, które tam mamy są przetłumaczone na polski, także najlepiej znać angielski. Na dole strony z regulaminami mamy ich wykaz. Po kliknięciu w interesującą nas kategorię przenosimy się na regulamin, który informuje nas jak przeprowadzić promocję na Facebooku lub jak dobrze ustawić reklamę CPC.

Jak dodać dodatkową zakładkę na Fanpage?
Zakładka FBML od marca 2011 roku nie jest już wspierana przez Facebooka. Aktualnie trzeba dodać iFrame. Jest kilka rodzajów/firm/developerów, którzy zrobili aplikacje iFrame. Jak na razie najlepszą stworzyła firma woobox - static iFrame Tab. Aby dodać ją do naszej Strony klikamy link, następnie dodajemy ją do wybranej, prowadzonej przez nas Strony i instalujemy ją. Następnie zaznaczamy opcję Image i wgrywamy swoją zakładkę. Pamiętajmy, że zakładka na Facebooku musi mieć max 520 px szerokości.


Jeżeli chcemy wykorzystać opcję Fangate, którą daje nam Facebook (dla fanów Strony pokazuje się inny obrazek i dla osób, które nie są fanami inny) za pomocą tej aplikacji zrobimy to w jedną chwilę. Klikamy Non-Fan Page Source i wgrywamy obrazek, który będzie się pokazywał osobom, które nie są fanami (np zaproszenie do kliknięcia lubię to, żeby otrzymać dodatkowe informacje albo kolejny element konkursowej układanki). Na końcu klikamy Save Settings.

Często na Stronach wykorzystywana jest także zakładka Static HTML. Tu trzeba znać język HTML i wkleić odpowiedni kod. Dzięki wykorzystaniu HTML możemy ustawić zakładkę tak, że po kliknięciu w obrazek przenosi nas na żądaną stronę www.

Jak dodać dodatkową zakładkę do Strony?Tutorial "krok po kroku" (PDF)

Jak dodać kolejną zakładkę
Wchodzimy na ostatnią naszą dodaną zakładkę woobox, wybieramy na dole Install Another Tab i wybieramy sobie miniaturkę, która ma się pokazywać jako nasza nowa zakładka. Następnie instalujemy ją na naszej stronie, dodajemy obrazki i klikamy Save Settings.

Jak zmienić miniaturkę, która pokazuje się w zakładce
Zmienić miniaturkę w dodatkowej zakładce można tylko w woobox. Wchodzimy na ostatnio dodaną zakładkę, szukamy zapisu Tab Icon i klikamy w niego. Aby zmienić miniaturkę trzeba być potwierdzonym użytkownikiem Facebooka, znaczy dodać numer swojej karty kredytowej lub swój numer telefonu. Następnie wybieramy obrazek, dodajemy go jako miniaturkę, zachowujemy naszą pracę i cieszymy się indywidualną miniaturką na naszej Stronie


Jak zmienić nazwę dodatkowej zakładki
Aby zmienić nazwę zakładki wchodzimy na naszą Stronę, klikamy Edytuj Stronę, następnie wchodzimy do zakładki Aplikacje i odszukujemy zainstalowanej przez nas zakładki (Static iFrame Tab) i klikamy Edytuj ustawienia. Wpisujemy później żądaną przez nas nazwę i zachowujemy.


Jak sprawdzić który Fanpage ma najwięcej fanów?
Aby sprawdzić, który Fanpage ma najwięcej fanów wystarczy wejść na stronę http://www.facebook.com/pages/. Jeżeli chcemy trochę bardziej dokładnych statystyk warto odwiedzić http://pagedata.insidefacebook.com/. Mamy tam informacje na temat zmiany dziennej, miesięcznej, która strona zyskała/straciła najwięcej w ciągu dnia/tygodnia.
Polskie Strony są monitorowane przez http://statistics.facead.pl/ - mamy tam informację na temat największych wzrostów, spadków i aktywności.


Jak wypisać się z wybranej Strony?
Od kilku tygodni Facebook daje nam łatwiejszą możliwość wypisania się z obserwowanej przez nas Strony. Aby to zrobić, gdy zobaczymy na naszej Tablicy post opublikowany przez Stronę, której już nie chcemy być fanem kliknijmy w krzyżyk i następnie "Cofnij znacznik "Lubię to!" dla strony"


Jak dodać zakładkę "Opinie" do Strony
Aby dodać zakładkę Opinie trzeba zainstalować aplikację Revievs. Po kliknięciu wybieramy Stronę na którą chcemy dodać zakładkę i ją instalujemy. Jako administrator nie widzimy w tej zakładce niczego, jest pusta. Dopiero po pierwszym wpisie widzimy to, co piszą nasi Klienci.