wtorek, 15 stycznia 2013

Graph Search - nowa wyszukiwarka Facebooka

Dzisiaj odbyła się konferencja na której Facebook miał ogłosić coś, nad czym obecnie pracują programiści największego portalu społecznościowego na świecie. Niektórzy myśleli, że będzie to telefon Facebooka, niektórzy, że aplikacja Messenger na iPad, ale nie. Zuckerberg przedstawił Graph Search - nową wyszukiwarkę Facebooka, która zmieni sposób w jaki będziemy wyszukiwali informacji.


Osobiście nie można jej jeszcze wypróbować, bo jej wersja beta jest testowana w USA, ale z tego co wiem, to pozwala ona na odnalezienie informacji bazując na zainteresowaniach i zachowaniach naszych znajomych.

Dzięki Graph Search, konsumenci będą mogli wyszukiwać rzeczy takie jak "restauracja Sushi w której byli moi znajomi w Warszawie" , 'Hotele w pobliżu wierzy Eiffla" czy "Programy TV które oglądają moi znajomi". Jeśli mamy Stronę na Facebooku, Graph Search pozwoli na łatwiejsze jej znalezienie.

Jak działa Graph Search:
- Wyszukiwarka na początku podaje sugestie, wliczając w nie Strony, znajomych, aplikacje, miejsca, grupy. Ludzie mogą wyszukać rzeczy takie jak restauracje, hotele w miastach które chcą odwiedzić czy zdjęcia zapostowane przez Strony które polubili.
- Sugestie pozwolą przekierować użytkowników do Strony z rezultatami wyszukiwania. Rezultaty bazują na czynnikach takich: jak informacje o twojej firmie, połączenia pomiędzy stroną która jest wyszukiwana, a użytkownikiem.
- Wyszukiwarka będzie sugerować również strony WWW z rezultatami Binga oraz reklamy Binga podobne do tych na Bing.com
- Strony i aplikacje nadal mogą używać Sponsorowanych Rezultatów Wyszukiwania nawet podczas używania Graph Search – w tym momencie nie udostępniamy dodatkowych formatów reklamowych.

Co możemy zrobić by nasza Strona była lepiej pozycjonowana w wyszukiwarce?
- Inwestuj w rozwój fan page'a i bądź pewny, że wszystkie dane są kompletne
- Nazwa, kategoria i adres WWW powinny znaleźć się w sekcji 'o mnie' na fan page'u.
- Jeśli Twój biznes ma fizyczną lokalizację upewnij się, że adres jest właściwy.
- Bądź pewny, że Twoi fani mają regularną interakcję ze stroną.
- Graph Search obecnie jest w fazie beta i nie jest dostępny poza USA, nowa wyszukiwarka będzie dostępna globalnie już niebawem

A co z prywatnością w kontekście wyszukiwarki Graph Search? Obejrzyjcie ten klipWięcej o nowej wyszukiwarce Facebooka można znaleźć pod tym linkiem