wtorek, 15 stycznia 2013

Nook Simple Touch - czytnik ebooków (recenzja)

Przyznaję, czytam dużo. Może nie 52 książki w 52 tygodnie;) ale 30-40 książek w roku na pewno. Coraz częściej nie miałem na nie miejsca na półkach więc postanowiłem kupić sobie czytnik e-książek wykorzystujący technologię E Ink. Co to i dlaczego warto? To papier elektroniczny, który wygląda prawie tak, jak atrament a czytając, nasze oczy się nie męczą (w porównaniu z czytaniem na tabletach).


Na rynku jest kilka czytników, które wykorzystują E Ink więc co warto wybrać? Po przeszukaniu allegro najbardziej spodobał mi się nie Kindle, który wyglądał jeszcze lekko opornie z tą klawiaturą (zaznaczam, że czytnik mam już ok 2 lata;)) a Nook od Barnes & Noble. A to dlaczego? Najbardziej zainteresowało mnie to, że miał dotykowy ekran, czego jeszcze wtedy nie miał Kindle ale nie tylko...

Poniżej przeczytacie moją recenzję tego naprawdę bardzo interesującego i przydatnego sprzętu.

Pudełko
Co mamy w środku? Po otworzeniu zgrabnego pudełka widzimy od razu nasz czytnik Nook. Do tego otrzymujemy kabel USB, który można wykorzystać zarówno do ładowania czytnika jak i przesyłania danych (książek). Mamy także krótki quick start guide, z którego dowiadujemy się jak obsługiwać Nook, jak połączyć się i odkryć księgarnię Nook.

Ogólna specyfikacja
Nook Simple Touch to 6 calowy czytnik eksiążek. Wykorzystuje on technologię E Ink - papieru elektronicznego. Posiada dotykowy ekran, za pomocą którego obsługujemy cały czytnik. Ma wbudowaną
pamięć 2 GB i slot na karty microSD pozwalające zwiększyć pamięć do 32 GB.
Sprawdźcie całą specyfikację ze strony producenta. No i zobaczcie bliżej co daje nam czytnik:)

Ekran początkowy
Po włączeniu naszego czytnika (włącznik jest umieszczony w górnej części czytnika z tyłu) naszym oczom ukazuje się wygaszacz. Początkowo to twarze ważnych pisarzy ale jeżeli tylko chcemy, możemy wgrać sobie swoje zdjęcia - one też zmienią się w taki obrazek E Ink:) Aby uruchomić czytnik przesuwamy palcem po ekranie i widzimy ekran początkowy.


Biblioteka
Po dodaniu książki/książek do czytnika (po prostu podłączamy czytnik do komputera i przenosimy do odpowiedniego foldera naszą książkę) widzimy je od razu w bibliotece. Pliki można posortować po tytule książki i po autorze.


Gdzie znajdziemy książki? Oczywiście można wyszukać sobie książki w chomikuj.pl - użytkownicy tego serwisu udostępniają mnóstwo e-książek w formacie ePub czy PDF. Jednak obecnie większość księgarni internetowych daje możliwość kupienia elektronicznej wersji książki a do tego coraz częściej są one tańsze niż wersja papierowa (o 10, 20, 30 zł).

Osobiście polecam Wam porównywarkę ebooków na stronie swiatczytnikow.pl - autor bloga codziennie pisze o nowych obniżkach cen książek a do tego prowadzi porównywarkę cen ebooków - jeżeli jest wersja elektroniczna danej książki to będziemy ją na pewno tam mieli. Jak na razie w porównywarce mamy możliwość zobaczenia cen w 18 księgarniach a ta liczba się ciągle zmienia. Warto wspomnieć, że kilka tygodni temu eksiążki zaczął sprzedawać Merlin i w wielu przypadkach wersja elektroniczna danej książki będzie w tym sklepie internetowym najniższa. Bardzo dobre ceny ma też księgarnia Gandalf.


Czytanie
Po przesunięciu palcem po wygaszaczu ekranu możemy zacząć czytać;) Jeżeli czytamy właśnie jakąś książkę widzimy od razu tekst. Możemy założyć zakładkę na wybranej stronie i wyjść przejrzeć inną książkę. Jeżeli będziemy chcieli wrócić do tej wcześniejszej, po kliknięciu w odpowiedni plik wracamy na stronę, gdzie zostawiliśmy zakładkę. To jest bardzo przydatna opcja;)
Po kliknięciu palcem na ekranie dostęp do 5 zakładek - content (spis treści), find (możemy wyszukać dane słowo), go to (możemy przejść do wybranej strony), text (możemy zmienić rozmiar czcionki), more (informacje o książce - okładka, autor, kiedy dodaliśmy do czytnika, gdzie się znajduje na dysku)


Czcionki
Klikając w zakładkę "text" możemy wybrać sobie rozmiar czcionki, rodzaj czcionki (Caecilia, Malabar, Amasis, Gill Sans, Helvetica, Trebucher), akapity oraz marginesy (czy tekst ma być bliżej krawędzi ekranu czy dalej).

Klikamy ekran początkowy "n"
Po kliknięciu ekranu początkowego ukazuje się nam 5 przycisków:
- home (po kliknięciu widzimy nazwę książki, którą czytamy, link do B&N top 100 - zachęca nas do tego, co przeczytać później i odnośnik do biblioteki)
- library (dojście do biblioteki książek, które są dostępne na naszym czytniku)
- shop (łącząc się z internetem przechodzimy do sklepu Barnes & Noble, w którym możemy sobie zakupić książki, magazyny, gazety, zobaczyć listy z popularnymi książkami do czytania)
- search (możliwość wyszukania rzeczy na naszym czytniku)
- settings (8 zakładek z ustawieniami)

Ustawienia
W Ustawieniach mamy 8 zakładek, które umożliwią nam takie ustawienie czytnika jakie chcemy:
- device info (informacje o poziomie naładowania baterii, dostępnej pamięci, możliwość wykasowania informacji na czytniku)
- wireless (możliwość włączenia WiFi)
- screen (możliwość ustawienia czasu do wygaszenia ekranu, możliwość wybrania screensaver)

- time (możliwość ustawienia czasu)
- reader (możliwość ustawienia bocznych przycisków "na okładce")
- shop (ustawienia kart kredytowych potrzebnych do zakupów książek ze sklepu B&N)
- social (możliwość dołączenia do społeczności B&N, możliwość połączenia Nook do Facebooka, Twittera i Google)
- search (wyczyszczenie wcześniejszych wyników wyszukiwania)


Bateria
Czytnik Barnes & Noble ładujemy 2-3 godziny. Bateria, gdy mamy wyłączone WiFi (nie jest potrzebne, jeżeli nie robimy np częstych zakupów książek w księgarni Nook) i czytamy 1-2h dziennie (w tramwaju, pociągu, metrze itp) wystarcza spokojnie na... 2 miesiące! To jest niesamowite, naprawdę. Ja, czytając codziennie, ładuję go 6-8 razy w roku;)

Jak chronić Nooka?
Na allegro mamy dostępnych kilka "opakowań" do Nooka za kilkadziesiąt, kilkaset złotych. Jeżeli ktoś z Was chce wydać pieniądze, to na pewno kupi coś fajnego, dobrze chroniącego czytnik. Ja poprosiłem teściową;) o pomoc i z polaru uszyła mi ona taki case, który bardzo dobrze służy mi od ponad 1,5 roku.
Ogólnie Nook nie ma zamiaru się rysować i nawet gdy nie mamy opakowania i trzymamy go w plecaku nie powinien się porysować.


Recenzja video Nook Simple Touch
Na YouTube mamy dostęp do kilku videorecenzji czytnika Nook, poniżej zobaczycie jedną z nich. Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem Nook Simple Touch (a polecam;)) to wpiszcie nazwę do wyszukiwarki YouTube i sprawdźcie pozostałe filmiki.NOOK Simple Touch with GlowLight
Kilka miesięcy temu Nook pierwszy (później Kindle) pokazał czytnik wykorzystujący technologię E Ink z podświetlaniem. Może się to przydać, gdy chcemy czytać w zaciemnionym pomieszczeniu czy bez użycia lampki nocnej. Zobaczcie jak to wygląda:
Podsumowanie
Nook Simple Touch to moim zdaniem bardzo dobry zakup dla osób, które lubią czytać książki. Technologia E Ink pozwala na niezauważenie różnicy między czytnikiem a książką drukowaną. W każdej księgarni, która oferuje eksiążki są dostępne formaty, które obsługuje Nook - ePub czy PDF.

Nie da się zbytnio czytać w nocy, ale wtedy jest zawsze czas na odpoczywanie;)