poniedziałek, 26 września 2011

Konferencja Facebooka - f8

W czwartek 22 września w Palo Alto z małym opóźnieniem odbyła się czwarta, doroczna konferencja Facebook – f8 na której M. Zuckerberg miał przedstawić coś, co stanie się wielką rewolucją na Facebooku.

Na początku na scenę wszedł sobowtór Marka. Po jego kilku żartach na jego miejsce zajął prawdziwy Mark. Twórca Facebooka przerywając swoje przemówienie kilkoma słabymi żartami, przedstawił historię Profili na Facebooku. Pokazał jak Profil osobowy wyglądał w 2006 i kolejnych latach, aż do 2011 roku i niedawnych zmian. Następnie przeszedł do głównego punktu konferencji.

Twórca Facebooka przedstawił Timeline – nowy wygląd Profilu, który ma kilka pożądanych przez nas możliwości. Trzeba przyznać, że jednym z minusów na Facebooku było to, że bardzo trudno dojść jest nam do postów sprzed 1-2-3 lat. Aby to zrobić musielibyśmy wejść na nasz Profil i scrollować przez dobrych kilka minut to, co pisaliśmy każdego dnia aby pokazały się nam wreszcie interesujące nas treści.

To, co Zuckerberg przedstawił na czwartkowej konferencji pomoże pozbyć się tego problemu. Jak powiedział, „nowy Profil pokazuje to kim jesteśmy, co robiliśmy i gdzie byliśmy”. Gdy będziemy mieć już dostępny Timeline, Facebook automatycznie doda do niego zdjęcia, zmiany statusu i wydarzenia. W nowym Profilu, dzięki danym z Facebook Places, widzimy też w których miejscach byliśmy. Więcej informacji o Timeline w filmiku.Nowy Profil, Timeline, nastawiony jest na wygląd – bardzo dużo miejsca zajmują zdjęcia dodane przez nas. Mamy cover photo, swojego rodzaju tapetę w którą możemy wgrać zdjęcie i pokazać kim jesteśmy.

Więcej na temat Timeline dowiemy się na specjalnym serwisie o produkcie https://www.facebook.com/about/timeline lub osobiście, z autopsji - jeżeli chcemy mieć na swoim profilu Timeline już teraz możemy obejrzeć filmik na Spryciarze i zastosować się do ich porad jak stworzyć sobie konto developerskie i zrobić aplikację (sposób działa):Na pewno nie każdemu od razu spodoba się nowy wygląd Profilu, niektórzy pewnie nie zdążyli się przyzwyczaić do Tickera, nowego wyglądu Tablicy a tu już kolejne zmiany, ale dzięki temu Facebook nie stoi w miejscu, ciągle się rozwija, zaskakuje i nie pozostaje nudny, przewidywalny. Ale pewnie za kilka dni będzie jak w tym komiksie;)


Timeline był główną ale nie jedyną zmianą na Facebooku. Do przycisków Facebooka dodano czasowniki, które będą umożliwiały nam lepsze określenie tego, co właśnie zrobiliśmy. Czytając książkę, nie musimy już klikać „lubię to” ale możemy kliknąć „czytam” książkę. Będą też dostępne przyciski „słucham” i „oglądam”. Z tego co czytałem przed konferencją, API przycisków będzie otwarte i developerzy będą w stanie dodać także nowe przyciski ale na wyniki tych możliwości trzeba będzie poczekać.

W kolejnej części konferencji Zuckerberg zaprosił CEO muzycznego serwisu Spotify. Z jego wystąpienia dowiedzieliśmy się, że dzięki integracji będziemy mogli na żywo odsłuchać tego, czego słuchają nasi znajomi. W Timeline będziemy widzieli od razu najczęściej słuchane kawałki i zespoły znajomych. To samo będzie dotyczyło filmów – Netflix umożliwi nam obejrzenie tego, co oglądają nasi znajomi.

Także dla osób lubiących biegać zostanie dodana funkcja – z tego co było widać na prezentacjach to aplikacje Nike + i Runkeeper będą pokazywały dystans, który przebiegliśmy a także trasę. Ja sam osobiście używam Runkeeper i z chęcią zobaczę jak będą wyglądały moje wyniki w biegach (przyznam, na razie jestem słaby).

Co do uprawnień aplikacji to będzie można ustawić im dostęp do naszego profilu tylko raz– raz zgadzamy się na to, że aplikacja może publikować informacje na naszej tablicy i już nie musimy pozwalać przy kolejnych podejściach na to działanie.

Podczas prezentacji ark Zuckerberg poinformował też, że Facebook ma już ponad 800 mln użytkowników! Najwięcej użytkowników jednego dnia – 500 mln!

Podsumowanie
Trzeba przyznać, że Timeline to bardzo fajny produkt. Dzięki niemu w łatwy sposób zobaczymy co robiliśmy kilka, kilkanaście miesięcy temu i pokażemy na swojej Osi czasu wydarzenia, które są dla nas najważniejsze. Jak na razie ustawienia mogą wprowadzić sobie developerzy ale już za kilka dni każdy z użytkowników Facebooka będzie mógł cieszyć się nowym wyglądem Profilu.