środa, 28 września 2011

„Gotowanie dla geeków. Nauka stosowana, niezłe sztuczki i wyżerka”. Jeff Potter.

Kolejna książką, którą dostałem do recenzji z wydawnictwa Helion, jest książka… o nauce gotowania. Napisał ją informatyk, Jeff Potter, którego pasją jest właśnie gotowanie dla siebie i przyjaciół. Daje mu to energię do codziennych wyzwań informatycznych. Czy przygotowane i opisane przepisy w tej książce dadzą energię także nam?

Geek – wg najczęściej powtarzanej definicji mamy do czynienia z: „osobą dużo uczącą się, trzymającą się na uboczu, całkowicie pochłoniętą przez swoje hobby, najczęściej związane z komputerami i informatyką”. Osoby, które zdają sobie sprawę ze swojej „charakterystycznej odmienności”, której nie da się ograniczyć do informatyki; ludzie pozytywnie zakręceni, pasjonaci, hobbyści.



Zobaczmy jakie potrawy będziemy umieć przyrządzić, czym zaskoczymy znajomych po przeczytaniu tej książki;)

Image and video hosting by TinyPic

Rozdział 1
Witajcie w kuchni
W rozdziale tym przeczytamy kilka słów na temat odżywiania, dostaniemy wskazówki dla początkujących kucharzy, którzy chcą opanować kuchenne zawiłości, możemy zrobić sobie test jakim jesteśmy kucharzem, dowiemy się, dlaczego warto czytać przepisy i poznamy różnice w  gotowaniu dla jednej osoby vs. gotowania dla innych.

W rozdziale tym znajdziemy wywiady z:
- profesorem Brianem Wansinkiem, wykładowcą na Uniwersytecie Cornella, który zajmuje się stosunkiem do jedzenia, gotowania i produktów spożywczych
- Maureen Evans, udostępniającą swoje przepisy na Twitterze w 140 znakach (@cookbook)
- Lindą Washin, autorką książek kulinarnych
- Adamem Savage z popularnego programu „Pogromy mitów”

Dowiemy się jak zrobić: gorącą czekoladę, Bitą śmietanę oraz pitną czekoladę z Oaxaca, nauczymy się robić Autorskie naleśniki, Zupę z dyni piżmowej i jabłek doprawioną vadouvan a także będziemy potrafili zrobić Config z kaczki w sosie własnym

Rozdział 2
Kuchnia – inicjalizacja
W tym rozdziale przeczytamy na temat narzędzi niezbędnych do kuchni, dowiemy się jak zorganizować przestrzeń w kuchni. Zobaczymy jakie narzędzia warto mieć w kuchni - noże, garnki, patelnie, miarki i wagi, łyżki i inne utensylia, termometry i zegarki z alarmem, miski do mieszania, ręczniki kuchenne, pojemniki do przechowywania, sitka, miksery, sprzęty specjalistyczne.

W rozdziale tym znajdziemy wywiady z:
- Buck Raper, kierownik działu produkcji i wydziału inżynierii w największym i najstarszym producent
Dexter-Russell
- Adam Ried, redaktor kolumny kulinarnej w „Boston Gloge Magazine”

Dowiemy się jak zrobić: Prosty gulasz wołowy, Naleśniki błyskawiczne, Pilaw cytrynowy z komosy ryżowej ze szparagami i krewetkami

Rozdział 3
Wybór danych wejściowych – smak, zapach oraz składniki potrawy
W tym rozdziale przeczytamy na temat zmysłów: smak + zapach, poznamy bliżej smak gorzki, słony, kwaśny, słodki, umami, dowiemy się jak przeprowadzić można test zmysłów (zapach i smak, zapach).

W rozdziale tym znajdziemy wywiady z:
- Jim Clarke, autor wielu publikacji i artykułów dotyczących wina
- Gail Vance Civille – maniak smaku i zapachu
- Virginia Utermohlen – profesor nadzwyczajny nauk żywieniowych na Uniwersytecie Cornella
- Xeni Jardin, jedna z redaktorów Boing Bioing
- Harold McGee – autor publikacji dotyczących zagadnień naukowych w sztuce kulinarnej

Dowiemy się jak zrobić: Sorbet gruszkowy, Prosty syrop imbirowy, Jogurt, Sałatkę z arbuza o sera feta, sos beszamelowy, Sos veloute, Grillowaną rybę z sosem bayou lub musztardowym, Makaron z serem, Prosty sos do ravioli, Prostą marynatę w greckim stylu, Prostą marynatę w stylu japońskim, Congee ryżowe, Sałatkę pomidorową z bazylią i serem mozzarella, Gazpacho, Zupę z dyni piżmowej, Zupę fasolowo-czosnkową.

Rozdział 4
Czas i temperatura – podstawowe zmienne obróbki termicznej
W tym rozdziale dowiemy się kilku interesujących rzeczy na temat obróbki termicznej  - konwekcja, promieniowanie, trochę na temat bezpieczeństwa w kuchni i nie dania się zatruciu pokarmowemu, dowiemy się też coś o kluczowych wartościach temperatur obróbki termicznej; co się dzieje z jedzeniem przy temperaturze 40, 50, 62, 68, 70, 154, 180 stopni.

W rozdziale tym znajdziemy wywiady z:
- Doug Powell, profesor nadzwyczajny na wydziale medycyny diagnostycznej i patobiologii Uniwersytety Stanowego w Kansas
- Michael Laiskonis – główny cukiernik w Le Bernardin, restauracji w NY

Dowiemy się jak zrobić: Prostego hamburgera, Marynatę sojowo – imbirowa, Łososia duszonego w oliwie z oliwek, Opiekanego tuńczyka z kminkiem i solą, Bruschettę z kalmarami, Żeberka duszone na wolnym ogniu, Confti z kaczki, Szybkie szparagi na parze, Warzywa saute, Gruszki w czerwonym winie, Grillowane warzywa, Piure ziemniaczane z rozmarynem, Zupę miso ze słodką kukurydzą, Kurczaka a la motyl, Smażone przegrzebki, Marchewki saute, Ziemniaki smażone na patelni, Sos karmelowy, Karmelizowaną białą czekoladę, Lody na bazie beurre noisette,

Rozdział 5
Powietrze – kluczowa zmienna wypieków
W tym rozdziale dowiemy się trochę więcej o wpływie powietrza na pieczenie. Spulchnianie biologiczne (drożdże), spulchnianie chemiczne, spulchnianie mechaniczne.

W rozdziale tym znajdziemy wywiady z:
- Martin Lersch, autor bloga dotyczącego produktów spożywczych i kuchni molekularnej
- Jeff Varascano – znany w Atlancie pizzerman
- Meg Hourihan, współzałożycielka firmy, która współtworzyła portal blogger.com
- Tim O’reilly, twórca firmy specjalizującej się w wydawaniu książek o tematyce technicznej, a teraz rozszerzająca profil
- David Lebovitz, cukiernik w słynnej restauracji Chez Panisse w Berkeley Kalifornia, autor wielu popularnych książek kulinarnych

Dowiemy się jak zrobić: Seitan, Proste kruche ciasto, Spód do ciasta, Napój imbirowo – cytrynowy, Chleb – metoda tradycyjna, Gofry drożdżowe, Ciasto na pizze, Naleśniki z maślanką, Pierniki, Ciasto czekoladowe z jednej miski, „Uśrednione” ciastka z kawałkami czekolady, Ciasto dyniowe, Przepis na bułeczki Tima O’Reill’ego, Bezy, Ciasto czekoladowe z porto, Sos winno – serowy, Zabagnione, Suflet truskawkowy lub malinowy, Mus czekoladowy.

Rozdział 6
Radosna podróż w świat chemii
W tym rozdziale dowiemy się więcej o związkach chemicznych tradycyjnie używanych w kuchni: cukier, kwasy i zasady, alkohol. Przejrzymy listę chemicznych dodatków do żywności stosowanej współcześnie w przemyśle, zobaczymy jakie właściwości chemiczne mają emulgatory.

W rozdziale tym znajdziemy wywiady z:
- Herve This, naukowiec z Instytutu National de la Recherche Agronomique w Paryżu, znany z badań na temat zmian chemicznych zachodzących w procesie gotowania
- Linda Anctil, popularna blogerka kulinarna
- Ann Barrett, technolog żywności specjalizujący się w konserwacji produktów spożywczych

Dowiemy się jak zrobić: Bejcowanego łososia po skandynawsku, Kotlety wieprzowe nadziewane cheddarem i papryką poblano, Rybę pieczonĄ w soli, Cukierkowe pałeczki, Prostą marmoladę z limonki, Kandyzowane skórki pomarańczowe, Ceviche z przegrzebkami, Ekstrakt waniliowy, Drink szałwiowy, Aromatyczną nalewkę pomarańczową nr 5 Gary’ego Regana, Cytrynowe ciasto bezowe, Czekoladę panna cotta, Żelowy koktajl rumowy, Gęsty sos pieczeniowy, Gorące pianki żelowe, Sproszkowane baurre noisette, Aromatyczne bezy francuskie, Przegrzebki zawijane w bekon, Zwoje krewetek, Wędzone lody w stylu biwakowym, Źeberka z piekarnika.

Rozdział 7
Zabawa ze sprzętem
W rozdziale tym zapoznajemy się z metodą sous vide - zanurzenie produktów spożywczych w kąpieli wodnej o dokładnie kontrolowanej temperaturze, która powinna być identyczna z docelową temperaturą obrabianego jedzenia. Pokazywane jest jak przygotować w tej technice np. kurczaka warzywa.

W rozdziale tym znajdziemy wywiady z:
- Douglas Baldwin, wykładowca matematyki na Uniwersytecie Kolorado w Boulder
- Dave Arnold, wykładowca na French Culinay Institute w Nowym Jorku
- Windell Oskay i Lenore Edman – blogerzy piszący na temat technologiczny ale i kulinarny
Nathan Myhrvold, dawniej pełnił funkcję CTO w Microsoft, jest zapalonym kucharzem.

Dowiemy się jak zrobić: Steki z polędwicy wołowej, Sous vide na bazie paczkowanych ryb mrożonych, Czekoladowe batoniki z migdałami, Podstawowy biały bulion, Skraplane consomme, Lekki mus czekoladowy, Jajecznicę w piance, Trzydziestosekundowe ciastka czekoladowe, Lody kakaowe – cynamonowe, „Porażone” hot – dogi, Jabłecznik z jabłuszkiem, Creme brulee Quinna.

Podsumowanie
Książka jest bardzo fajnym podręcznikiem na temat tego, jak w prosty sposób przygotować wyrafinowane (choć nie tylko) dania dla siebie i przyjaciół. Dzięki temu, że przepisy są opisane w bardzo przystępny dla geeka sposób, osoba taka będzie mogła pokazać, że jej zainteresowania nie ograniczają się tylko do komputerów ale potrafi także zrobić coś w kuchni. Polecam książkę wszystkim osobom, także takim, które lubią gotować, które mają wiele książek kulinarnych – przepisy tu znalezione na pewno podbiją podniebienia Waszych znajomych!