niedziela, 13 lutego 2011

Nowy wygląd Fanpage (zmiana z 10.02.2011)

Kilka tygodni temu, niby przez przypadek, niby nie, Facebook dał nam przedsmak tego, jak będą wyglądały nowe wersje Fanpage. W ostatni czwartek zmiany te zostały wprowadzone oficjalnie. Jeżeli ktoś z Was chce zmienić wygląd Fanpage na nowy może to zrobić już teraz wchodząc na http://www.facebook.com/pages/status/ i kliknąć „Zaktualizuj” a następnie „Podgląd”. Zmiana zostanie wprowadzona na wszystkich Stronach za miesiąc, 10.03.2011. Tworząc nowy Fanpage mamy już od razu dostępny nowy wygląd Strony. Warto więc zapoznać się z tym, co oferują nowe funkcje;)

Największą zmianą wizualną jest przeniesienie zakładek z góry Strony na lewą stronę Fanpage (coś podobnego jak mamy na Profilu osobowym). Nowe menu umożliwia dodawanie dłuższych nazw zakładkom ale nadal widać tylko 6 zakładek, aby zobaczyć co oferują kolejne musimy kliknąć „więcej”. Bardziej widoczne jest też miejsce z którego możemy serwować reklamy naszej Strony.


Tak jak w przypadku zmian wyglądu Profilu, także nowe Fanpage ma galerię zdjęć widoczną na górze Strony. Przy każdym odświeżeniu Strony zdjęcia, które się tam ukazują pokazują się w różnej kolejności – uniemożliwia to Stronom dodawania takich opcji jak w Profilu (że rozciągało się swoje zdjęcie profilowe, np. za pomocą aplikacji Schweppes, na wszystkie dostępne okienka). Zdjęcia pojawiające się tam to zdjęcia, które dodaliśmy do naszej galerii - można je skasować klikając w prawym górnym rogu zdjęcia ”x” (kasują się tylko z tego górnego paska, pozostają nadal w galerii czy na Tablicy przy poście).


Avatar także zmienił swoje wymiary – jego maksymalne wymiary to teraz 180 x 540 px.

Wchodząc na nową Stronę w prawym górnym rogu pojawia się nam przycisk „Edytuj stronę”. Klikając na niego przechodzimy do lekko zmienionego panelu administracyjnego. Nowość to m.in. możliwość zmiany kategorii Strony, co mi szczególnie się podoba (wcześniej byłem w Facebooku jako firma, organizacja a teraz jestem jako osoba). W tej sekcji (Podstawowe informacje) można zmienić także stronę społecznościową na normalny Fanpage (sprawdzone empirycznie;)).

W panelu administracyjnym pojawiły się też 2 nowe kategorie. W „Twoje ustawienia” możemy określić to, czy chcemy mieć możliwość na naszej Stronie odzywania się tylko jako Fanpage czy jako Fanpage i osoba (administrator).
Możemy zaznaczyć sobie także box w którym decydujemy się na otrzymywanie powiadomień na maila za każdym razem jak jakaś aktywność odbędzie się na naszej Stronie (to chyba funkcja dla osób lubiących być spamowanym;)).

W drugiej kategorii, „Polecane” mamy możliwość dodania innych Stron jako ulubionych (dodanie do Ulubionych, lewy panel Strony, pod avatarem). Na Stronach, które dodamy do ulubionych będziemy mogli odzywać się, komentować wpisy UWAGA - jako nasz Fanpage! (np. mam w ulubionych 121pr – mogę tam odezwać się zarówno jako Łukasz Dębski ale także jako Infosocialmedia).

Można także w zakładce „Polecane” ustawić to, że osoby odwiedzające Stronę będą widziały administratorów Strony. Przydaje się to gdy jakaś prywatna osoba prowadzi interesujący Fanpage i chce się ujawnić by ułatwić ze sobą kontakt. Większość Stron pewnie nie będzie pokazywało administratorów bo np. sobie tego nie życzą lub Strona jest prowadzona przez agencję, której pracownicy nie chcą sie ujawniać.

Może się to przydać np. w momencie gdy mamy kilka Stron powiązanych ze sobą w jakiś sposób (kilka książek tego samego wydawnictwa). Dzięki temu także na innych tematycznych Stronach możemy promować swoja Stronę – internauci klikając na autora wpisu przenoszeni są na nasz Fanpage.

A teraz ta długo oczekiwana przez wielu możliwość;) W prawym górnym rogu mamy nową funkcję – możliwość zalogowania się jako Strona. Gdy to klikniemy działamy na Facebooku jaka wybrana Strona (gdy administrujemy kilkoma Stronami to można wybrać tą, która nas interesuje klikając „Korzystaj z Facebooka jako: i tu pokazuje się nazwa naszej Strony).

W górnym panelu administrowania Stroną widzimy ile osób od naszej ostatniej wizyty zostało fanami Fanpage i jakie to osoby oraz mamy dostęp do powiadomień (ile osób kliknęło „Lubię to” lub skomentowało wpis).

Gdy jesteśmy zalogowani jako Strona w prawym dolnym rogu mamy informacje jakie Strony możemy dodać do Ulubionych. Pokazuje się nam zakładka „Polecane strony”, gdzie widzimy ile osób z moich fanów ogólnie lubi tą Stronę, „ile mamy ze sobą wspólnego”.


W części „Zarządzaj uprawnieniami” mamy też 2 nowe sekcje – „Czarna lista moderacji” oraz „Czarna lista wulgaryzmów”. Pierwsza opcja to możliwość dodania wyrazów niecenzuralnych, które nie chcemy, żeby się pojawiały na naszej Stronie. Druga to „Facebook zablokuje słowa i wyrażenia, które są najczęściej zgłaszane jako obraźliwe przez szerszą grupę użytkowników”. Tutaj poziom ustawienia tego „filtra antyspamowego” jest na poziomach „brak”, „średni” lub „silny”.

O wszystkich nowościach zostaniemy także poinformowani przy zmianie lub przy tworzeniu nowej Strony – wyświetli się nam tutorial.

Poniżej jeszcze mała prezentacja funkcji przygotowana przez Facebook: