piątek, 12 listopada 2010

Toyota Sienna – samochód dla lanserskich rodziców

Producenci samochodów wydają dużo pieniędzy na reklamę. Każdy z nas wie jak takie reklamy wyglądają – super lśniące samochody, niskie spalanie, duży komfort jazdy i prowadzenia, wiele dodatków pomagających kierowcy prowadzić, parkować itp.

Toyota rozpoczynając kampanie swojego SW Sienna wyszła ponad te klasyczne standardy. Aby promować samochód zrobiła coś nowego, śmiesznego i angażującego.

Promocja Toyoty dotycząca jej modelu Siena 2011 zaczęła się w lutym 2010 roku. Jako głównych aktorów obsadzono parę lekko egoistycznych rodziców mających dwójkę dzieci i samochód, którym lubią się chwalić – Toyota Sienna Family i jej Swagger Wagon (Lanserski Wóz).

Na początku (luty-marzec) nagrano kilka (20) filmików w których mogliśmy poznać Sienna Family. Było tam video o tym jaki to tata jest fajny, jak mama jest ładna, jak sobie radzą z dziećmi itp. Te filmy nie zyskały zbyt wielkiego rozgłosu (choć obejrzano je ok. 4 mln razy). Dopiero piosenka reklamująca Toyote Sienna utrzymana w klimacie hip-hop spopularyzowała Sienna Family, kanał na YouTube czy stronę na Facebooku.


Na filmach video widzimy przeważnie rodziców, którzy myślą, że są najlepszymi rodzicami, nie mają żadnych wad, ale to nie jest prawdą;) Filmy video są śmieszne i ironiczne ale jednocześnie każdy film pokazuje jakąś nową funkcjonalność samochodu (czy to duże, wygodne siedzenia, elektryczny dach itp.).

Kanały wykorzystane do promocji:
Na YouTube znajdują się wszystkie 48 filmików nagranych przez Sienna Family. Jeżeli chcemy, możemy wejść w interakcję z rodzicami i zadać im pytania niemal o wszystkim. Pytania, które mają największa popularność zostają im zadane i rodzice nagrywają filmik z odpowiedzią (coś co potniej wykorzystał też Old Spice Guy).
Śmieszne odpowiedzi angażują internautów i aż chce się czekać na ich kolejny film:


Piosenka reklamująca samochód ma ponad 7,2 mln wyświetleń; kanał na YouTube wyświetlany był ponad 4,5 mln razy, a ogląda go ponad 11 tys. widzów.

Ponad 27 tys. fanów, jest wiele zdjęć fanów (ponad 150), którzy chwalą się tym, że mają swój SW Toyoty. Wiele wpisów internautów, komentarzy, kilka konkursów, co jakiś czas zmieniany jest awatar.
Toyota jest w ciągłej komunikacji ze swoimi fanami, odpisuje na zadawane pytania, uczestniczy w dyskusjach. Posty od Toyota Sienna dodawane są co kilka dni. Najczęściej są to nowe filmy od Sienna Family, ankiety w których pytają się np. jak nazwać kolor lakieru do nowej Toyoty, jak powinno nazwać się nową Toyotę, co powinien mieć samochód przyjazny zwierzętom.

Konkursy, aplikacje:
“Win a perfect Day for Mom”
Perfekcyjny Dzień Matki – w konkursie należało opisać w skrócie (150 słów lub mniej) jak miałby wyglądać perfekcyjny Dzień Matki. Po opisaniu swojej pracy można ją udostępnić znajomym i poprosić aby glosowali na nią. Ta, która otrzyma najwięcej kciuków, lajków wygrywa. Nagrodą jest spełnienie tego, co zwyciężczyni opisała w pracy. Wygraną została Mary, otrzymała ona 1000$ oraz na jeden dzień Toyotę Sienna aby pojechać ze swoimi pociechami do nadmorskiej restauracji, wspólnie zjeść obiad, spędzić ze sobą trochę czasu.


“Get Your Swagger On”
W aktualnie rozgrywanym konkursie można wygrać występ w kolejnym video z Toyota Sienna Family. Trzeba nakręcić video, w którym pokazujemy swój własny lans. Video, które będzie miało najwięcej głosów wygra.

Aplikacja dla fanów Toyota Sienna na Facebooku, która umożliwia sprawdzenie, wykorzystując zdjęcie naszego dziecka, jakby wyglądało jako ulubiona maskotka (wybór 6 zwierzaków)

Na stronie można obejrzeć teledysk, ściągnąć mp3 oraz dzwonki na telefon komórkowy.


Podsumowanie
Toyota wprowadziła świeże podejście do promocji samochodu rodzinnego. Trzeba przyznać, że wyszła bardzo fajna kampania, w której twórcy pokazują jak producent samochodów może użyć serwisów społecznościowych aby wywołać szum wokół samochodu i dodatkowo aby rozprzestrzeniał się on samoczynnie. Sprytnie wybrano kanały komunikacji ze swoją TG co dało wielkie zaangażowanie wśród rodzin z dziećmi. Cały czas czeka się co Sienna Family zrobi w kolejnym filmie. Polecam obserwować kanał na YouTube;)


Źródło 1 i 2