piątek, 22 stycznia 2010

Test nowego mikrobloga - Sypacz.pl

Sypacz.pl to serwis mikroblogowy, który pozwala nam na to, aby z poziomu jednej strony pisać takie same komunikaty na mikrobloach: blip.pl, flaker.pl, twitter.pl, śledzik.pl. Po co siedzieć na kilku stronach jak można na jednej nawigować pozostałymi serwisami, gdzie się udzielamy, prawda? Sprawdzimy czy sypacz.pl sobie z tym poradzi.

Dodatkowo na dole strony, oprócz powyższych serwisów, widzimy jeszcze logo Facebooka oraz Youtube – czyżby w przyszłości można było publikować wypowiedzi także tam? Po wrzuceniu tagu #sypacz do blip.pl otrzymałem twierdzącą odpowiedź :)

Obsługa sypacz.pl
Strona główna
Dostępne jest okno, w którym można odpowiedzieć na pytanie „Co teraz robisz?”. Treść naszego wpisu może mieć do 500 znaków. Blip ma ograniczenie do 160 znaków, twitter do 140 znaków a śledzik do 250 znaków. Co dzieje się, gdy wpiszemy 300 znaków? Z tego co widzę, to np. na blipie dłuższy wpis … po prostu się nie pojawia.

Na dole okna do wpisywania wiadomości widnieją loga wszystkich serwisów na jakich można publikować wpis oraz kwadracik, który w każdej chwili można odznaczyć (wtedy nasza wiadomość na danym mikroblogu się nie opublikuje) lub ponownie zaznaczyć aby się publikowała.

Poniżej mamy listę wpisów osób, które obserwujemy. Wpisy ukazują się z dokładną datą i godziną opublikowania. Po najechaniu na wiadomość pokazują się opcje: link (kieruje do strony głównej/profilu osoby, która napisała wpis), cytuj, odpowiedz, prywatnie (dziwne, ale te 3 ostatnie opcje po kliknięciu… nie działają). Można zaznaczyć, że lubi się ten wpis (gwiazdka) lub ignorować tego użytkownika.Po prawej stronie pokazują się „Podobni do Ciebie” – osoby, które mają z nami jakieś wspólne cechy, dzięki czemu wiemy kogo warto obserwować, komu wysłać zaproszenie. Nie wiem jednak na jakiej podstawie dobierane są te osoby (np. żadna nie miała takiej samej lokalizacji jak ja).

Dostępna jest oczywiście chmura tagów. Po kliknięciu na wybrany wyraz przenosimy się na stronę, gdzie wyświetlają się nam wszystkie wpisy użytkowników sypacz.pl zawierające dany tag.

Twój profil
W tym miejscu ukazują się nam wszystkie nasze wpisy; możemy także dodać osobę do obserwowanych, zignorować ją, wysłać wiadomość, dodać do ulubionych czy dodać kanał/nasz profil do RSS.

Szukaj znajomych
Można zaprosić do sypacza osoby z którymi kontaktujemy się drogą mailową. Można przeszukać gmail.com; Onet.pl, o2.pl; gazeta.pl; Interia.pl; wp.pl a nawet neostrada.pl. Po kliknięciu na któregoś z dostawców poczty pojawia się nam tekst: „Nie zapisujemy Twojego hasła w bazie danych! Logowanie odbywa się jednorazowo i służy tylko w celu pobrania listy kontaktów. Żadne inne Twoje dane nie będą przeglądane.”Po przeszukaniu kontaktów naszego wybranego maila możemy zaprosić znajomych do sypacza – wyświetla nam się ramka w której możemy wpisać ręcznie adresy email lub zaprosić znajomych z którymi korespondowaliśmy (domyślnie zaznaczone są wszystkie adresy email z którymi prowadziliśmy korespondencję, łatwo można odznaczyć te, którym nie chce się wysyłać zaproszenia)

Ustawienia
Twój profil - umieszczamy tu dane osobowe, które chcemy, żeby identyfikowały nas na serwisie. Na dole strony mamy ustawienia zaawansowane, gdzie możemy zintegrować z sypaczem pozostałe mikroblogi (można wybrać jeden, dwa, trzy lub wszystkie cztery)
Hasło – w tej zakładce można zmienić sobie hasło do konta
Urządzenia – tu można podać numer telefonu z którego możemy wysyłać wiadomości na sypacz.pl
Powiadomienia – możemy ustalić, że chcemy otrzymać maila gdy ktoś nas rozpoczyna obserwować, gdy otrzymamy prywatną wiadomość lub gdy chcemy otrzymywać newslettery z nowościami.
Avatar – można dodać swoje zdjęcie. Jeżeli ktoś nie ma przygotowanego zdjęcia, bardzo fajną opcją jest możliwość stworzenia sobie awatara od razu – po kliknięciu na odpowiedni link przenoszeni jesteśmy na stronę mypictr.com, gdzie bardzo łatwo utworzymy awatar w odpowiednich wymiarach.
Ignorowani – Pokazuje się nam lista ignorowanych użytkowników
Usuń konto – można usunąć konto

Wiadomości
Napisz wiadomość – można napisać wiadomość do wybranego użytkownika sypacz.pl
Otrzymane – wyświetla się nam lista otrzymanych wiadomości; można zaznaczone wiadomości wrzucić do kosza, odznaczyć jako przeczytaną czy nieprzeczytaną. Widzimy tytuł wiadomości, datę wysłania oraz autora.
Nieprzeczytane – Widzimy nieprzeczytane przez nas wiadomości, które można wrzucić do kosza, odznaczyć jako przeczytaną czy nieprzeczytaną. Widzimy tytuł wiadomości, datę wysłania oraz autora.
Wysłane – Widzimy wysłane przez nas wiadomości do innych użytkowników sypacz.pl; można je wrzucić do kosza, odznaczyć jako przeczytaną czy nieprzeczytaną. Widzimy tytuł wiadomości, datę wysłania oraz autora.
Kosz – wiadomości z kosza można usunąć na zawsze lub przywrócić z kosza. Widzimy tytuł wiadomości, datę wysłania oraz autora.

Co zaobserwowałem jeszcze podczas kilkugodzinnych testów?
- Jeżeli blip jest przeciążony to wysłane z sypacza wpisy nie pojawiają się na blipie (widać wysłaną wiadomość na sypacz ale nie widać jej na blipie)
- Nie ma instrukcji pisania na obsługiwanych mikroblogach – pewnie dlatego, że serwis jest przygotowany dla osób, które płynnie poruszają się po blipie czy śledziku. Ale może znajdą się tam osoby, które nie znają wszystkich dostępnych na sypaczu serwisów i będą chcieli się zalogować na nich aby też przez nie dzielić się swoimi wpisami. Mała „instrukcja obsługi” na pewno ułatwiła by im działanie, szybsze zaznajomienie się z zasadami na nich panującymi. (np. Prywatna wiadomość na flaker to !@ a na blip >>)
- Także inne mikroblogi pozwalają na umieszczanie wpisu od razu na innych serwisach; np. Flaker.pl, umożliwia wysłanie swojego wpisu na blip i twitter a do tego np. na blipie pokazuje się napis wysłane „przez Flaker”, co dodatkowo promuje serwis.
- Przy publikowaniu wpisów np. na blip.pl nie ma informacji, że publikowaliśmy za pomocą sypacz.pl tylko za pomocą WWW – można by dodać „przez sypacz” co by pewnie bardziej spopularyzowało serwis
- Wg mnie największa wada to to, że dzięki serwisowi możemy tylko pisać wiadomości na tych serwisach, nie możemy odbierać tego, co napisali do nas z innych mikrologów znajomi. Nie wiemy jaka była reakcja na nasz wpis. Jeżeli chcemy zobaczyć czy coś do nas napisali musimy i tak zalogować się na serwis źródłowy. Komunikacja w jedną stronę?

Podsumowanie:
Moim zdaniem serwis nie został jeszcze dokończony. Np.: po kliknięciu z poziomu głównej strony na „dowiedz się więcej” przechodzimy do pustej strony; nie można odpowiedzieć znajomemu na post czy go cytować; jest problem, żeby dodać do tekstu zdjęcie – po dodaniu wpisu wyświetla się tylko samo zdjęcie itp.
Po dopracowaniu mikrobloga, jeżeli ktoś będzie chciał pisać informacje, które od razu pokażą się w 4-6 popularnych serwisach social media, na pewno może z niego korzystać. Tylko czy jednostronna komunikacja to to, co chcemy promować? Receptą na to może być zwiększenie się liczby użytkowników na sypacz.pl aby móc komunikować się za pośrednictwem. Na blip coraz częściej widać Pana Oponkę, czyżby sypacz mógł przejąć zdenerwowanych użytkowników blipa… :)

Autorom serwisu, którzy na pewno są świadomi niedociągnięć, można dodać, dzięki zakładce po prawej stronie „Twoja sugestia”, sugestię na temat proponowanych zmian, dodatków, obsługi. Na pewno chcą rozwijać oni swój produkt i może jakaś z naszych rad im się spodoba, wprowadzą ją.