poniedziałek, 28 grudnia 2009

Porównanie klientow blip.pl z Apple Store

blippio, blipman i iblip to 3 aplikacje obsługujące blip.pl z których korzystałem i które są aktualnie dostępne w Apple Store. W artykule porównam dwie pierwsze z nich, gdyż trzecia, mimo, że w Apple Store dostępna była jako pierwsza i cieszyła się bardzo wielką popularnością, producent przestał ją rozwijać, ulepszać, poprawiać krytyczne błędy i musiałem ją odinstalować.


blipman, wersja podstawowa – free, rozszerzona 3,99$

Kokpit
Po 3 sekundach od kliknięcia ikonki blipmana ukazuje się naszym oczom kokpit. W prawym górnym rogu jest ikonka, która pozwala nam na napisanie blipa. Bardzo łatwo dodać zdjęcie, tag (ikonka „#” jest na głównym pulpicie, nie trzeba jej szukać dalej), tekst. Po kliknięciu „gotowe” nasz blip ukazuje się na kokpicie. Jeżeli dodamy zdjęcie, ukazuje się ono od razu przy naszym tekście.Gdy klikniemy na jakikolwiek post blipowicza ukazuje się nam możliwość odpowiedzenia na niego, cytowania go, obejrzenia konta osoby, która napisała blipa (jego ranking, informacja czy go obserwujemy, bliplog, kokpit, jego obserwowani i jego obserwujący), zobaczenia tagu, na którym pisał.

Jeżeli my napiszemy blipa i go klikniemy, możemy go usunąć, cytować, wejść na tag, który jest tam użyty albo zobaczyć statystyki swojego konta (aplikacja jest połączona z blipi.pl)

Menu (kokpit, rozmowy, bliposfera, tagi, konta) umieszczone jest poziomo, na dole ekranu aplikacji.

Rozmowy
Na górze sekcji ukazuje się nam możliwość wyboru rozmowy (publiczna czy prywatna). Bardzo łatwo można obejrzeć jaką i do kogo prywatną wiadomość napisaliśmy, bardzo łatwo można odpisać na nią. (moim zdaniem taka usługa powinna być dostępna na blip.pl bo teraz bardzo trudno się połapać czy ktoś w przeciągu kilku godzin do nas napisał, odpisał na naszą wiadomość)Bliposfera
Ukazuje wszystkie aktualne blipy, które są pisane na blip.pl przez internautów. Na górze jest przycisk „odśwież”, którym można kliknąć aby ukazały się nam najnowsze blipy. W prawym górnym rogu ukazuje się nam ikonka, po kliknięciu której pojawiają się ostatnio dodane zdjęcia internautów na blip.pl

Tagi
Ulubione – można dodać tagi, które chcemy obserwować. Po kliknięciu ukazują się nam aktualne blipy z obserwowanym słowem.
Oglądane – ukazują się najczęściej oglądane przez nas tagi.
Blipcast – ukazywane są najczęściej używane przez internautów tagi (aplikacja jest połączona ze stronką blipcast.pl, dzięki czemu mamy dostęp do aktualnych informacji).

Konta
Klient umożliwia obsługiwanie więcej niż jednego konta. Kolejne można dodać klikając na „+” znajdującego się w prawym górnym rogu. Mamy też tam dostęp do polecanych kont (blipman i blipi), możliwość przeglądania rankingu top 100 użytkowników blip.pl i szukania znajomych, użytkowników.Ustawienia
W ustawieniach aplikacji mamy możliwość wyboru rozmiaru czcionki (mały, średni, duży), limitu ładowania wiadomości (5, 10, 25, 50), obrazków (9, 15, 24, 36), sieć komórkowa (włączyć lub nie tryb ekonomiczny; rozmiar wysyłanego zdjęcia (mały, średni, duży), oraz wykupiona funkcjonalność Pro (polecane konta)


blippio 0,99$


Po włączeniu aplikacji ukazuje się nam menu-lista (kokpit, wiadomości, wiadomości prywatne, powiadomienia, bliposfera, tagi oraz obserwowani, obserwujący)

Kokpit
Po włączeniu kokpitu ukazują się nam wiadomości . Po lewej stronie jest ikonka, która umożliwia nam odpowiedzenie na danego blipa (odpowiedź jawna lub prywatna) a po prawo ikonka, która umożliwia cytowanie (wstawianie linku lub treści). Po kliknięciu na ikonę rozwijającą profil ukazuje się nam możliwość obejrzenia kokpitu blipowicza, ukazuje się nam ilość osób, które blipowicz obserwuje i które jego obserwują a także informacja czy go obserwujemy.

W blippio, gdy dodamy do naszego wpisu zdjęcie, nie pojawia się ono przy wpisie - jest tylko ikonka aparatu. Przy swoim blipie jest możliwość obejrzenia wpisu, jednak nie można go usunąć. Po rozwinięciu profilu widać nasz kokpit, obserwowanych i obserwujących. (EDIT: dzień po napisaniu przeze mnie recenzji, została wprowadzona możliwość usuwania swoich blipów)

W prawym górnym rogu jest ikonka, dzięki której napiszemy blipa. Oferowany jest tryb landscape, który jest bardzo pomocny i użyteczny. Łatwo można dodać zdjęcie, tag (nie ma „#” tylko specjalna ikonka), media oraz wysłać PW do osoby, którą obserwujemy (rozwija się specjalne menu).Wiadomości (jawne)
Ukazują się wiadomości, które ślemy do konkretnych użytkowników. Jeżeli piszemy my, nasze zdjęcie jest na wierzchu, jeżeli piszą do nas, zdjęcie nasze jest na spodzie.

Wiadomości prywatne
Dostępna jest taka sama konfiguracja jak przy wiadomościach jawnychPowiadomienia
Mamy tu informacje czy ktoś nas cytuje, czy my kogoś cytujemy, kogo zaczynają obserwować osoby, które obserwujemy.

Bliposfera
Ukazywane są aktualnie pisane blipy.Tagi
Można poszukać tagu, który nas interesuje i zobaczyć co się w nich aktualnie pisze. Nie można dodać ulubionego tagu do stałej obserwacji.

Obserwowani
Ukazuje się nazwa, zdjęcie oraz miasto blipowicza. Po kliknięciu na dane konto widzimy kokpit użytkownika, to co pisze, z kim pisze (wiadomości jawne), powiadomienia (czy kogoś cytuje, czy kogoś obserwuje)

Obserwujący
Tak samo, pojawia się to, co pisze dany blipowicz, z kim, kogo zaczyna obserwować, kto jego obserwuje.

W lewym górnym rogu ciągle wyświetla się napis „wyloguj” a po prawej stronie „napisz wiadomość”


Podsumowanie

W moim subiektywnym porównaniu klientów blip.pl Blipman wygrywa. Bardzo łatwo się go obsługuje, intuicyjnie klika na klawisze, szybko dodaje się odpowiedzi, cytowania, ogląda zdjęcia. Jeżeli macie troszkę pieniędzy na swoim koncie to warto wybrać tą aplikację i dokupić funkcje Pro. Od twórcy wiem, że będzie tam niedługo dostępny tryb landscape.

Aplikacja Blippio jest ok., duże ułatwienie to tryb landscape, jednak użytkowanie nie jest tak intuicyjne jak Blipmana.