środa, 2 grudnia 2009

Jak znaleźć prace dzięki social media?

Aby walczyć z kryzysem ekonomicznym (który chyba powoli słabnie) potrzeba innowacyjnych rozwiązań. Jak szybko znaleźć możliwość rozwoju swojej kariery zawodowej przy rosnącej ciągle stopie bezrobocia? W Ameryce mają do tego „nowe” narzędzie – Twittera.

Wpis skupia się na Twitterze, jednak myślę, że wskazówki w nim ujęte, mogą przydać się też osobom szukającym prace oraz szukającym pracowników na naszym rodzimym rynku. Oto kilka z nich:

Pokaż się!
Stwórz przyjazny pracodawcy opis swojej osoby:
- Umiejętnie wypełnij pole „o mnie”
- Użyj profesjonalnie wyglądającego awatara (zdjęcia)
- Rozmawiaj o poszukiwaniu przez Ciebie pracy
- Wykorzystaj tło swojego profilu. To wielka przestrzeń, którą możesz wykorzystać do promowania siebie.
- Dołącz do profilu link do swojego CV online
- Pisz wiele w tagach ze swojej dziedziny, bądź ekspertem. Jednak pamiętaj abyś nie robił z siebie kogoś kim nie jesteś! Nie graj eksperta od budownictwa jeżeli nim nie jesteś. Jeżeli ktoś zainteresuje się Twoją osobą na pewno będziesz miał wiele możliwości do tego aby go przekonać o swojej wiedzy i odpowiednim doświadczeniu.

Liczą się znajomości
Tak jak w życiu, w społecznościach też liczy się to, kogo znasz. Jak znaleźć na mikroblogu właściwych ludzi, którzy pomogą nam znaleźć pracę? Nie zawsze chodzi o to, kogo TY szukasz, niektórzy ludzie na Twitterze szukają CIEBIE. Jest wielu rekruterów, którzy używają Twittera aby wyszukiwać potencjalnych kandydatów na dane stanowisko.

Pamiętaj jednak aby przed kontaktem z rekruterem via Twitter sprawdzić:
- ich biografię
- listę obserwowanych/obserwujących (czy są na serwisie przez jakiś czas, czy obserwują ludzi którzy dodali ich do obserwowanych?)
- kliknij na link prowadzący do ich strony
- popytaj swoich znajomych, osoby, które obserwujesz czy rekruter jest wiarygodnym źródłem ofert pracy

Narzędzia do szukania pracy.
Szukanie pracy tylko przez czekanie na odpowiednią ofertę nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jest bardzo wiele narzędzi, które mogą nam pomóc w aktywnym szukaniu pracy.

profil @microjobs - założony przez znanego specjalistę PR Briana Solisa aby stworzyć miejsce dla możliwości spotkania się osób szukających pracy i poszukujących pracowników.



#tweetmyjobs -dzięki temu tagowi można kontaktować się z osobami szukającymi i oferującymi prace, wejść na dedykowaną stronę WWW i znaleźć tam wiele przydatnych tagów z konkretnymi ofertami pracy. Można poprosić nawet o alert SMSem, gdy pojawi się interesująca Cię oferta pracy.

Na Twitterze istnieje wiele kont/tagów, które informują o ofertach pracy dedykowanych dla konkretnego stanowiska, w konkretnej firmie czy regionie. Warto więc poświecić chwilę, wyszukać je i dodać do obserwowanych, gdyż pewnie prędzej czy później pojawi się oferta pracy, która będzie nam odpowiadała.


A jakie są Wasze doświadczenia z poszukiwaniem, oferowaniem pracy przez Twittera, blipa? Udało się Wam kogoś zwerbować, otrzymać intratną propozycję pracy?

źródło