czwartek, 22 listopada 2012

"Bloger" - pierwsza książka Kominka (recenzja)

Kilka dni temu trafiła w moje ręce, a tak naprawdę do mojego czytnika Nook;), książka Tomka Tomczyka znanego szerszej widowni jako bloger Kominek. Ponad 360 stron książki przeczytałem przez 3 dni i muszę przyznać, że była to dobra lektura.


Książka podzielona jest na 6 większych części, w każdej z nich dowiadujemy się czegoś interesującego na temat Kominka jak i dostajemy cenne wskazówki, które mogą pomóc początkującym (choć nie tylko) blogerom być coraz lepszymi pisarzami.

Część I, Bloger i początki
W tej części Kominek odpowiada na wiele podstawowych pytań które zadaje sobie początkujący bloger: w stylu czy nadaję się do pisania bloga, o czym najlepiej pisać, ile czasu potrzeba na pisanie bloga, czy trzymać się jednej tematyki bloga, czy pisać subiektywnie.
Kominek często przytacza swoje osobiste doświadczenia, pokazuje jak on działał w konkretnych momentach swojej "kariery", ile wyrzeczeń na początku kosztowało go marzenie zostania najlepszym blogerem.

Część II, Bloger i technologie
W tym rozdziale Kominek pisze na temat wykorzystywanych przez blogera technologii. Podejmuje takie tematy jak: gdzie założyć bloga, czy wygląd ma znaczenie, jaką nazwę bloga wybrać, jaki serwer kupić, jakich programów używa bloger, czy warto tworzyć wersję mobilną bloga.
Z tej części dowiedziałem się o kilku fajnych programach typu flipboard, zite czy news360 - od razu je ściągnąłem na telefon, tablet i skonfigurowałem. Ten rozdział to też w dużej części opis doświadczeń Kominka - pisze dlaczego warto tworzyć blog np na wordpress, dlaczego hosting jest ważny, jakie narzędzia wykorzystywać, żeby być ciągle na bieżąco itp.

Część III, Bloger i kreatywne pisanie
Tutaj Kominek pisze na temat tego, jak dobrze pisać;) Tzn: jak dobrze tytułować teksty, skąd brać pomysły na nie, ile poświęcać na pisanie tekstu, jak wzruszać tekstem czytelnika
Kominek analizuje swoich kilka wpisów, które były najbardziej popularnymi wpisami na blogu z ostatnich lat. Pokazuje jakich chwytów warto używać, żeby zachęcać ludzi do angażowania się pod wpisem.

Część IV, Bloger i pieniądze
W tej części Kominek opisuje to, co wielu blogerów może interesować - czy na blogu da się zarobić jakieś pieniądze. Jeżeli tak to kiedy, ile itp. Poruszane są tu takie kwestie jak: jakie formy reklamy dać na bloga, czy wchodzić w kooperację z innymi, jakich produktów nie reklamować, jak dobrze zrobić test produktu, jak podpisać umowy, jakie są zagrożenia stałej współpracy z firmą.

Część V, Bloger i media
Tutaj Kominek podaje kilka porad, które mogą być przydatne w momencie wypłynięcia blogera na szerokie wody internetu;) Ciągle powołując się na swoje doświadczenie mówi o czym warto pamiętać odwiedzając radio, TV, na co zwrócić uwagę przy kontaktach z prasą itp.
I nie robi tu z siebie ideała, przypomina, że jemu też drżał głos jak był pierwszy raz w radio, jak to musiał przerwać prelekcje bo nie miał wody do popicia a wyschło mu gardło.

Część VI, Bloger i społeczność
W tej części pisze jak zbudować społeczność, czy szybko się to robi, czy szybko się ją traci, jak ją animować, jak radzić sobie z krytyką z jej strony.

Epilog
Tutaj poznajemy "początki kariery" Kominka - (nadaje się to na dobry film, taka retrospekcja;)) to jak pisał książki do szuflady, jak jechał ze swoimi tekstami do wydawnictwa w Warszawie, jak spędzał godziny na rozmowach z przyjacielem Andrzejem.


Podsumowanie
Zaczynając czytać książkę nie spodziewałem się, że mnie tak wciągnie. Bardzo mi się podobał styl pisania Kominka - bardzo przystępny, prosty, jasny. Odwoływanie się co krok do przykładów ze swojego życia daje możliwość przejścia przez "karierę Kominka" prawie krok po kroku, zobaczenia ile wyrzeczeń kosztowało stawanie się najpopularniejszym blogerem w Polsce ale także ile w ciągu tych kilku lat się Kominek nauczył.
Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla osób, które zarówno zaczynają swoją przygodę z blogowaniem jak i piszą bloga od kilku miesięcy i mają już za sobą pierwsze sukcesy. Polecam.