czwartek, 6 września 2012

Bonbonier – pierwszy w Polsce serwis Social Gifting

Bonbonier to pierwszy w naszym kraju serwis, który wykorzystuje potencjał portali społecznościowych. Idea takiego rodzaju serwisów przyszła do nas z Zachodu – w USA, Szwecji, Norwegii i UK tego typu serwisy są bardzo popularne.


Chcecie zobaczyć dokładniej jak działa Bonbonier? Przez twórców serwisu zostałem poproszony o przetestowanie go i sprawdzenia, w jaki sposób działa, czy jest prosty w obsłudze, czy warto coś w nim zmienić.

Do serwisu logujemy się za pomocą Facebook Connect. Od razu po połączeniu w zakładce „Wydarzenia” widać wszystkich naszych znajomych, którzy w najbliższym czasie będą świętować urodziny i których możemy obdarować bonami.

Jeżeli bon chcemy dać komuś innemu możemy wejść do zakładki „Znajomi” i kliknąć w przycisk „Podaruj bon”. Przy każdym użytkowniku widoczny jest tort – jeżeli jest on w kolorze pomarańczowym to znak, że nasz znajomy udostępnia informację o urodzinach, jeżeli nie, to i tak możemy dodać wydarzenie i zapisać samemu z jakiej okazji chcemy kogoś obdarować (imieniny, wesele itp.)


Jeżeli już wybierzemy osobę, którą chcemy obdarować klikamy „Podaruj bon” i przechodzimy do zakładki z bonami. Na razie nie ma ich zbyt wiele, ale wiem, że miejsc, w których będzie je można realizować mają być ciągle dodawane.
Jak na razie mamy bon do:
- merlin.pl
- answear.com
- universal
- manuaktura czekolady
- ultima.pl
- audioteka.pl
- bookoff
- etutor.pl
- royalmenu


Po wybraniu sklepu przechodzimy do opcji, w której możemy wpisać życzenie dla obdarowywanej osoby, zwiększyć kwotę bonu (10,20,50 czy i 100 zł, w zależności od naszego gestu).
Bon można dodatkowo przesłać mailem znajomemu i kliknąć „podaruj”

Po podarowaniu bonu na Tablicy obdarowywanej osoby pokazuje się informacja, że może odebrać bon. Po kliknięciu na niego osoba ta przechodzi do bonboniera, musi się zalogować i może odebrać bon, zrealizować go.


Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo w merlin.pl robimy zamówienie na 40 zł razem z przesyłką. Przy ekranie z płatnościami klikamy na dole, że chcemy zrealizować bon. Wpisujemy w żądane miejsce nasz bon i po przeliczeniu kwoty zeruje się ona.


Bonbonier na pewno działa – przetestowałem właśnie merlin.pl. Zamówiłem płytę z przesyłką za 44 zł, wykorzystałem bon na 40 zł i dopłaciłem 4 zł. Kurier DHL dwa dni później był u mnie w mieszkaniu i przyniósł płytę CD;)


Podsumowanie
Bonbonier to bardzo interesujący serwis, który pozwala na uszczęśliwienie znajomych. Jest on zintegrowany z Facebookiem – i dobrze, w tych czasach większość naszych znajomych ma tam konto, co ułatwia nam obdarowywanie ich prezentami. Mam nadzieję, że ilość firm współpracujących z bonbonier będzie się szybo zwiększała i pozwoli nam to na wybór przeróżnych prezentów, które zadowolą wszystkich, nawet najwybredniejszych przyjaciół;)


Informacja
Socializer – agencja, w której pracuję obsługuje Bonbonier na Facebooku.