sobota, 3 marca 2012

Konferencja fMC - Timeline dla Stron

29 lutego w Nowym Jorku miała miejsce konferencja, na której przedstawiono nowy wygląd Stron firmowych. Mają one teraz wygląd podobny do profili osobistych – Timeline. Od końca lutego można sobie testować nowy wygląd. Wejdzie on w życie na wszystkich Stronach 30 marca lub jeżeli ktoś zrobi sobie grafiki wcześniej, w każdym, wybranym przez administratora momencie.

Co się zmieniło?
- Przede wszystkim można dodać coverphoto – duże, widoczne na samej górze Strony zdjecie, które promuje markę, produkty czy podejmowane działalności (np konkurs).- Wszystkie zakładki zostały przeniesione na górną część Strony, pod coverphoto, dzięki czemu są bardziej widoczne(choć tak naprawdę dobrze widać tylko 2 zakładki, kolejne można zobaczyć po kliknięciu na strzałkę) a dodatkowo łatwo możemy zmieniać grafiki tych zakładek
- Dodawane posty, szczególnie te ze zdjeciem, są bardziej widoczne na timeline Strony niż było to we wcześniejszym ułożeniu Strony.
- Tak jak na profilowym Timeline można skupiać uwagę na ważniejszych informacjach (zwiększać ich szerokość) lub chować mniej interesujące wpisy.
- Bardzo fajnie nowy układ Strony mogą wykorzystać firmy z kilkudziesięcioletnią tradycją. Przykładowo Coca-Cola, dzięki milestones, może w każdym ważnym dla nich roku, począwszy od powstania firmy, umieścić informacje np o wyprodukowaniu pierwszej partii napoju, o pierwszej reklamie prasowej i telewizyjnej itp.- Na Timeline administrator może „przypiąć” na max 7 dni ważny dla Strony post (np posty o konkursach czy innych interesujących fanów wydarzeniach).- Nie można już kierować automatycznie osobę pierwszy raz odwiedzającą nasz a Stronę do konkretnej zakładki (prawdopodobnie będzie to można zrobić z poziomu panelu reklamowego)
- Panel administracyjny umożliwia obejrzenie wiadomości, które przysyłajądo nas fani, zobaczyć statystyki „na żywo”
- Lubiący Stronę będą mogli wysłać prywatną wiadomość do Strony - funkcja ta na pewno będzie wykorystywana w czasie przeprowadzania przez Stronę konkursów
- Odwiedzając Stronę widzimy na niej aktywność naszych znajomych (wspomnienia o Stronie, ilość znajomych, którzy lubią Stronę) dzieki czemu Facebook zachęca nas do polubienia Strony i skomentowania posta- Administrator ma możliwość moderacji postów. Niestety nie ma możliwości w panelu administracyjnym oddzilenia postów marki od postów fanów.

Bardzo pomocna prezentacja pokazująca jakie funkcje mają nowe Strony

Wymiary grafik do nowego wyglądu Strony:
Cover Photo: 851 x 315 pixeli
Zdjęcie profilowe: 180 x 18 pixeli
Miniaturki zakładek: 111 x 74 pixeli
Zakładki: szerokość do 810 pixeli
Dodawane do postów obrazki: 404 x 404 pixeli
Milestones i posty rozciągane (z gwiazdką): 843 x 403 pixeliReklama
Facebook od 29 lutego zastępuje Classic Premium Ads ulepszonymi Premium Ads’ami. Dzięki tym zmianom, jak sam Facebook twierdzi, dotrzemy do większej ilości osób.
Facebook testując format Premium zauważył, że dzięki większemu formatowi reklamy i bardziej widocznemu elementowi social context (informacja, że mój znajomy lubi jakąś Stronę) podniosło się o 40% zaangażowanie, 80% więcej osób zapamiętywało markę oraz 16% zwiększyła się w ilości osób, które dzięki reklamie zostawało fanami.Dlatego właśnie, aby umożliwić większe zaangażowanie na Stronie, Facebook wprowadza te nowe formaty. Będziemy mogli je wykorystać aby promować dodane na Stronie zdjęcie, video, pytanie, status, wydarzenie i link. Premium Ads nie będzie można zamówić samemu z poziomu panelu reklamowego tylko po wcześniejszej rozmowie z Facebookiem (koszt ok 40-50 tys zł).Dodatkowymi możliwościami reklamy będzie umieszczanie reklam na nowym „pożegnalnym” ekranie, który użytkownik zobaczy po wylogowaniu się z serwisu.

Także wielką nowością jest to, że wykupywane przez nas reklamy będą kierowane do użytkownikow wersji mobilnej serwisu (m.facebook.com oraz aplikacji na Androida i iOS).

Interesująca formą reklamy będzie Reach Generator, który pozwoli nam dotrzeć do ok 75% naszych fanów na Stronie z treścią, którą chcemy wypromować (codziennie publikowanymi przez nas postami). Reklama ta na pewno wpłynie na zwiększenie zaangażowania użytkowników w publikowane treści. Z badań Comcast wynika, że obecnie śrenio docieramy do 16% fanów. Jednak, jak dowiedzieliśmy się z komentarzy przedstawicieli Facebooka, w specjalnie stworzonej Grupie, przeznaczone są one dla Stron 300k-500k i kosztują kilkadziesiąt tys zł/mies. Nie za wiele firm (polskich) będzie chciało chyba z tej formy korzystać.


Podsumowanie
Czy nowy wygląd Stron to zmiana na lepsze? Na pewno na początku użytkownicy będą zaskoczeni tymi zmianami jednak przyzwyczają się do tego, tak jak do wszystkich innych zmian wprowadzanych przez Facebook. Zastanawiam się tylko jak te zmiany wpłyną na poziom zaangażowania osób na Stronach? Pewnie za wiele się nie zmieni, pamiętajmy, że bardzo niewielu użytkowników (ok 4-5%) kiedykolwiek wraca na naszą Stronę - interakcja z fanami odbywa się za pośrednictwem Tablicy użytkownika = ważne są posty, które dodajemy.