środa, 20 lipca 2011

Kiedy opublikować post na Facebooku, żeby miał najwięcej lajków/komentarzy?

O której godzinie publikować post na Facebooku jeżeli chcemy mieć dużo „lajków” a kiedy opublikować, gdy chcemy mieć dużo komentarzy? Na te pytania odpowiadają ostatnie badania przeprowadzone za pomocą Napoleona.

Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez Napoleona – platformy wspierającej działania marketingowe na Facebooku, który przeanalizował 800 największych polskich stron w serwisie Facebook (w okresie 1.01-31.06 2011 r. przeliczono około 500 tysięcy postów, 2,5 mln komentarzy i 7,5 mln like’ów), najczęściej klikamy „Lubię to” o godzinie 10 rano.


Być może dlatego, że jest to pora, gdy po przyjściu do pracy uporaliśmy się z podstawowymi obowiązkami, sprawdziliśmy maile z wczoraj i mamy chwilkę oddechu. Na tyle krótką, że pozostaje nam czas jedynie na rzut oka na wpis i błyskawiczną ocenę, czy go lubimy. Może także jesteśmy jeszcze na tyle „nierozgrzani” umysłowo, że nie chce nam się pisać długich komentarzy tylko wolimy kliknąć „Lubię to”.


Więcej czasu mamy dopiero wieczorem. O godzinie 20. pojawia się więc na facebookowych Stronach najwięcej komentarzy. Gdy popatrzymy na te same dane zilustrowane wykresem liniowym widać jaki wpływ na naszą aktywność mają godziny pracy. Aktywność maleje, gdy wracamy do domu z pracy, szkoły i idziemy spać.

Co na to moderatorzy? Jak widać największe zaangażowanie fanów w rozmowę na temat produktu czy usługi można uzyskać wieczorem. Wówczas jednak większość administratorów stron jest już po pracy…
Może te badania skłonią innych do dodawania wpisów wieczorem i angażowania fanów właśnie w tym okresie dnia, jednak ze swojego doświadczenia wiem, że ciągle zagląda się na Strony które administrujemy (czy to na komputerze czy to na smartphone) i eksperymentuje z wpisami wieczornymi (trzeba przyznać, że niektóre z nich np. na Stronie Plusa, szczególnie gdy grają siatkarze, jest chętnie komentowana i lajkowana).

Jak wynika z kolejnych badań przeprowadzonych przez Napoleona, warto jest też dodawać wpisy w weekendy. Obecnie lato nas nie rozpieszcza, ciągle pada, także internauci iadają przez monitorami i logują się do Facebooka chcąc pobawić się, porozmawiać ze znajomymi czy też ze Stronami, których są fanami. Ich aktywność systematycznie rośnie. Maleje jednak aktywność moderatorów.


To może być niebezpieczne dla marki w kontekście relacji z potencjalnym klientem i zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Internauta, któremu brakuje czasu w ciągu tygodnia, ma mniejsze szanse na uzyskanie odpowiedzi na pytanie, wyjaśnienie problemu czy podzielenie się uwagą w sobotę lub niedzielę.


Badania Napoleona warto także zestawić z analizą Buddy Media, innej firmy badawczej zajmującej się analizowaniem Facebooka. Zgodnie z nią wysokie zaangażowanie fanów w niedzielę powinny wykorzystywać media (na wykresie), branża rozrywkowa, motoryzacyjna, sportowa, handel detaliczny.

Podsumowanie
Jak wynika z badań na Facebooku warto być zarówno rano jak i wieczorem oraz w weekendy. Dzięki temu możemy zwiększyć interakcje z naszymi fanami, pokazać im nasze nowe produkty, zapytać o coś, dowiedzieć się od nich czegoś ważnego.
Jednak każdy z nas, administratorów po jakimś czasie prowadzenia Strony sam zauważa kiedy najlepiej jest dodawać post, żeby mieć największą interakcję. Także badania tu przytoczone nie muszą być traktowane jako ostateczna wyrocznia;)

PS
Napoleon to narzędzie do zarządzania Stronami na Facebooku które testowałem oraz którego używa agencja w której pracuję.

Źródło 1 i 2