wtorek, 28 czerwca 2011

Fanpoint – narzędzie do tworzenia zakładek na Facebooku

Dzisiaj przyjrzę się kolejnej aplikacji, która umożliwia tworzenie dodatkowych zakładek na Facebooku m.in. z konkursami, galerią filmów czy kuponami. „Dzięki aplikacji w prosty sposób można zwiększyć liczbę fanów i wypromować markę. Niesamowite możliwości aplikacji pozwalają już w kilka minut utworzyć z fanpage kopalnię informacji”. Spójrzmy więc jakie aplikacje są dostępne dla osób korzystających z Fanpoint.

Aplikacje podstawowe (darmowe)
Galeria zdjęć
Aplikacja ta umożliwia dodanie do naszej Strony dodatkowej galerii zdjęć. Zdjęcia dodają się łatwo, można od razu dodać do nich także tytuł oraz dodatkowy opis. Po dodaniu zdjęcia wyświetlają się one w zakładce – duże zdjęcie główne oraz kolejne zdjęcia miniaturki.
Pod galerią zdjęć można włączyć aplikację do komentowania. Komentarz dodany pod zdjęciem ukazuje się zarówno pod zdjęciem oraz na Tablicy komentującego.

Muzyka
Darmowa aplikacja dla osób, które chcą mieć na swojej Stronie odtwarzacz muzyczny – tego na Facebooku brakowało;) (choć romans FB z Spotify prawdopodobnie przyczyni się do tego, że na FB będzie oficjalny odtwarzacz muzyczny z naszą ulubioną, odtwarzaną najczęściej muzyką)
Aplikacja Fanpoint umożliwia proste dodanie muzyki na naszą Stronę. W aplikacji dodajemy plik (mp3, maksymalnie 10 MB), możemy dopisać autora oraz tytuł. Po kilku chwilach w odtwarzaczu dostępnym w zakładce Muzyka pojawia się dodana przez nas piosenka. Można ją łatwo zatrzymywać, puścić kolejną piosenkę z listy, podgłosić lub przyciszyć. Przesłuchiwaną piosenką można podzielić się na swojej Tablicy tak, żeby zobaczyli to nasi znajomi. Wystarczy kliknąć przycisk „Podziel się” na pasku odtwarzania.


Galeria filmów
Jeśli chcemy mieć na Fanpage zbiór swoich ulubionych filmików z Internetu możemy dodać sobie tą aplikację. Obsługiwane są serwisy YouTube oraz Vimeo. Wygląd zakładki można zindywidualizować - możemy dodać dowolną grafikę do nagłówka Strony oraz stopkę. Dodatkowo można dodać opcję komentowania.

Kanał YouTube
Gdy prowadzimy na YouTube, największym na świecie serwisie videosharingowym swój kanał możemy podzielić się z osobami na Facebooku treściami tam ukazywanymi. By dodać kanał trzeba… wpisać nazwę naszego profilu a następnie potwierdzić to. Dodatkowo można wyświetlać filmiki dodane do Ulubionych kanału na YouTube a także wyświetlać filmiki wysłane na YouTube.

Zakładka HTML
Dzięki tej aplikacji dodamy dodatkową zakładkę na naszą Stronę. W prostym edytorze CMS klikamy przycisk za pomocą którego dodamy naszą grafikę spośród plików dostępnych na komputerze. Po dodaniu pokazuje się ona w edytorze. Możemy zaznaczyć, że chcemy, aby zakładka miała ograniczenia w wyświetlaniu – tylko dla fanów. Można dodać też grafikę w kodzie HTML. Aplikacja obsługuje do 4 zakładek dodatkowych.

Galeria plików
Jeżeli chcemy podzielić się/udostępnić na naszej Stronie pliki warto skorzystać z tej prostej aplikacji. Aby dodać plik klikamy przycisk „dodaj plik” i wybieramy z komputera plik o maksymalnym rozmiarze 10 MB. Możemy dodać do niego tytuł oraz dodatkowy opis a także komentarze. Nie wszystkie formaty plików są obsługiwany. Z tego co zauważyłem to bez problemu wgra się JPG ale już PNG niekoniecznie.
Po dodaniu pliku wyświetla się on nam bardzo ładnie w zakładce – widzimy tytuł pliku, opis, datę dodania oraz wielkość pliku. Bardzo przydatna opcja dla osób/firm, które mają ważne/interesujące dokumenty (np. raporty z przeprowadzonych badań) i chcą się nimi z fanami podzielić.


Aplikacje biznes
Mapa
Jeżeli chcemy pokazać na Stronie swoją lokalizację lub wykorzystać mapy Google do jakiejś kampanii marketingowej, bardzo łatwo dodamy dodatkową zakładkę z mapą przy pomocy tej aplikacji Fanpoint. Jak to robimy? Po prostu dodajemy tytuł miejsca, dodatkowy opis a na wygenerowanej mapie zaznaczamy pinezką miejsce o które nam chodzi. Po kliknięciu „Zobacz” zostajemy przenoszeni na zakładkę, gdzie ukazuje się nam mapa z określonym przez nas punktem. Przy wybranym punkcie może wyświetlać się dodatkowy opis, który wcześniej dodaliśmy.

Kupony
Jeżeli chcemy naszym fanom, klientom rozdać kupony możemy skorzystać z bardzo przydatnej aplikacji Kupony. Jak przebiega proces tworzenia kuponów? Bardzo łatwo i sprawnie - dodaje się grafikę, która informuje o kuponie (grafika przed zostaniem fanem) oraz kupon. Po kliknięciu na grafikę otrzymujemy informację, że otrzymaliśmy kupon a plik z kuponem ściąga się automatycznie na nasz komputer. Kupon może mieć następujące informacje: imię i nazwisko oraz numer porządkowy. Pod kuponem możemy umieścić przycisk „Podziel się”, po kliknięciu którego publikuje się na naszej Tablicy informacja o otrzymaniu kuponu. Możemy też zaznaczyć opcję publikacji po pobraniu kuponu. Możemy także skonfigurować to, co się nam publikuje – tytuł wiadomości, podtytuł, opis oraz wgrać grafikę.


Strony partnerskie
W tej zakładce można dodać Strony partnerskie, strony firm z którymi współpracujemy lub kolejną kategorię naszego produktu (np. dodanie na Plus Stron MixPlus, 36i6, Simplus itp.)
Dodać Stronę jest bardzo prosto – wklejamy w formularz link do Fanpage i następnie zapisujemy. Po dodaniu kilku Stron mamy galerię z awatarem danej strony, ilością fanów i przyciskiem „odwiedź stronę” po przyciśnięciu którego jesteśmy przenoszeni na daną stronę.

Podziel się/Zaproszenia
W tej zakładce możemy ustawić np. informację o planowanym wyjątkowym wydarzeniu na które chcielibyśmy zaprosić naszych fanów a także pozwolić im podzielić się tym wydarzeniem ze swoimi znajomymi za pomocą jednego przycisku.

Oferta handlowa
Jeżeli prowadzimy restaurację lub sklep i chcemy pokazać swoją ofertę handlową można to zrobić za pomocą tej aplikacji. Bardzo łatwo dodaje się kategorie (np. zupy), które chcemy mieć na Stronie a także podkategorię (np. pomidorowa) i publikuje na naszej Stronie. Nie ma w niej dodatkowych opcji jak np. dodawanie zdjęć do oferty ale to można zrobić korzystając z któregoś dostępnych sklepów na Facebooku. Jeżeli kto spotrzebuje prostej, przejrzystej oferty to na pewno warto skorzystać z tej aplikacji.

Aplikacje Premium
Konkurs tekstowy, filmowy, graficzny
W tej opcji mamy aplikacje, które umożliwiają nam stworzenie prostego konkursu na ulubiony tekst, grafikę czy film. W prosty sposób dodajemy tytuł, wybieramy datę rozpoczęcia i zakończenia konkursu, możemy dodać obrazek, który wyświetli się w zakładce konkursowej oraz kolejny/inny informujący o zakończeniu konkursu. Można ustawić opcję, że informacje o konkursie będą widoczne tylko dla fanów, możemy mieć dostęp do dodanych prac czy dodać kod Google Analytics.


Minusem konkursów jest to, że nie ma tradycyjnej galerii prac. Można ustawić wykaz zdjęć tak, żeby dodane prace pokazywały się poniżej, po dodaniu przez nas pracy konkursowej, jednak nie można dodać do niej komentarza czy kliknąć „Lubię to”. Można usunąć prace a także ukryć dodawane prace, wtedy widzi je tylko administrator konkursu i w ten sposób może wybierać spośród nadesłanych aplikacji.

Formularz
Można dodać sobie także aplikację, która umożliwia nam stworzenie prostego formularza kontaktowego do którego można dodać 5 typów elementów – małe pole tekstowe, duże pole tekstowe, pole opcji (można oczywiście wpisać opcje, jakie mają być do wyboru; przykładowo skąd dowiedziałeś się o naszej firmie/ofercie), opcja do zaznaczenia oraz pole wyboru.

Cennik
W podstawowym pakiecie, który można przetestować za darmo, dostępnych jest 6 aplikacji. Przygotowano także pakiety rozszerzone, które w tej chwili obejmują do 15 aplikacji oraz szerszy zakres funkcjonalności, wspomagających działania marketingowe na Facebooku. Liczba aplikacji ma niebawem wzrosnąć. Wszystkie aplikacje mają bardzo ładne, niebieskie ikonki, które dokładnie pokazują, jaki rodzaj aplikacji załadowaliśmy. Nazwy wszystkich aplikacji można zmienić:)


Do każdej z zakładek możemy dodać kod Google Analytics aby móc śledzić ruch na zakładce. Dodatkowo mamy dostępne proste statystyki każdej z aplikacji, która pokazuje nam każdego dnia ilość wyświetleń zakładki (fani vs administratorzy) oraz unikalne wizyty.

Podsumowanie
Fanpoint to bardzo fajny „kombajn” z przydatnymi aplikacjami. Ma wiele darmowych aplikacji, które przydadzą się wielu administratorom stron oraz możliwość niedrogiego wykupienia kolejnych, interesujących opcji. Jak piszą autorzy, w przyszłości będą dodawane kolejne aplikacje – trzeba to za jakiś czas sprawdzić i zobaczyć co to będzie.

Większość zainstalowanych aplikacji można obejrzeć na Fanpage Fanpoint do czego zainteresowanych namawiam.