wtorek, 23 kwietnia 2013

Jak wycisnąć więcej z nowego wyglądu Profilu na Facebooku

Od kilku dni coraz więcej użytkowników Facebooka ma dostęp do nowego wyglądu Profilu. Największą zmianą jest to, że nie ma już dwóch kolumn i linii dzielącej Profil na pół. Po prawej stronie znajdują się nasze treści a po lewej stronie dodatkowe sekcje (o nas, znajomi, zdjęcia, seriale, filmy meldunki itp.)Jednak brak podziału na kolumny to nie jedyna zmiana w wyglądzie.

Coverphoto
Obrazek, który jest na coverphoto zajmuje jeszcze więcej miejsca - nasze imię i nazwisko, sekcja „Aktualizuj informacje” oraz „Centrum aktywności” jest na obrazku. 
Zaraz pod nim mamy zakładki: Timeline, About, Friends, Photos i Więcej (można kliknąć i pokazują się nam wtedy zakładki Muzyka, Filmy, Seriale itd).
Warto kreatywnie wykorzystać Informacje, jakie możemy dodać na Profilu: można dodać ciekawe informacje o nas (np. o wydanej książce, naszej firmie, link do bloga, numer telefonu) tylko musimy pamiętać, że obowiązuje nas reguła max 20% tekstu.

Jeżeli nie wiecie czy na Waszym coverphoto jest więcej czy mniej niż 20% testu, użyjcie tego narzędzia:

Pod coverphoto po lewej stronie mamy sekcje:

O nas
Tutaj mamy od razu widoczne informacje na nasz temat: gdzie pracujemy i gdzie ostatnio pracowaliśmy, gdzie studiowaliśmy i gdzie chodziliśmy do liceum, Gdzie mieszkamy, skąd jesteśmy, jaki jest nasz status związku, ile osób nas obserwuje.
Warto wypełnić prawidłowo tę sekcję aby osoba, która nas szuka wiedziała z kim ma do czynienia. Pod sekcją „O nas” mamy listę naszych znajomych oraz zdjęcia, jakie dodaliśmy na Facebooku. Te 3 sekcje są nie do ruszenia, są na stałe. 

Wszystkie pozostałe możemy edytować, pokazywać lub ukrywać, kiedy tylko się nam zachce. Wystarczy kliknąć przy jakiejkolwiek sekcji w prawym górnym rogu „Edytuj” i mamy dostęp do takiej oto listy:Seriale telewizyjne
Gdy chcemy dodać sobie nową sekcję, np. seriale i nic w niej nie ma, dostajemy od razu sugestie, które możemy użyć. Strony te to nie tylko Strony, które polubiliśmy, ale ogólnie Strony z danej kategorii. 
Dodatkowo możemy zdecydować, czy treści, które dodajemy do tej zakładki są widoczne dla wszystkich czy tylko dla określonej przez nas grupy osób.


 
Do wybranej zakładki, gdy chcemy dodać jakąś pozycję możemy to zrobić z poziomu Profilu, nie musimy klikać np. w kategorię i przechodzić do dedykowanej podstrony.W zakładce Muzyka możemy dodać zespoły ze Spotify, Deezer czy MySpace które słuchamy. Wtedy automatycznie publikują się w naszej zakładce.Na końcu po lewej stronie mamy „ostatnie aktywności” które pokazują nam co polubiliśmy ostatnio, co przeczytaliśmy, jaki artykuł otworzyliśmy itp. Dla wszystkich tych aktywności możemy zmienić ustawienia prywatności.Co do dodawanych przez nas treści to nie zmieniło się za wiele – jeżeli chcemy je wyróżnić to klikamy gwiazdkę. Wcześniej, gdy mieliśmy timeline i podział na dwie kolumny, zdjęcie było powiększane na całą szerokość Profilu. Teraz tylko otrzymuje niebieską zakładkę, jest bardziej widoczne podczas przeglądania treści.