sobota, 21 listopada 2009

Sklepowe wyprzedaże z wykorzystaniem socialmedia

Za kilka chwil w większości odwiedzanych przez nas sklepów (online i offline) będziemy mogli natknąć się na jesienne wyprzedaże. Jeżeli ktoś z Was prowadzi własną firmę i zastanawia się, jak można wykorzystać socialmedia, aby jeszcze bardziej zwiększyć sprzedaż, oto 3 interesujące sposoby na osiągnięcie celu:

Bezpośrednie rabaty
Jeżeli szukamy dobrej zabawy i w innowacyjny sposób chcemy zaangażować do zakupów swoich klientów oraz wykorzystać swoje konta na serwisach takich jak Tweeter czy Blip, wysyłajmy za ich pośrednictwem wiadomości z informacjami o zniżkach/dodatkowych promocjach.

Jak można to zrobić? Wymyślmy w firmie jakąś promocję, która jest znacząco lepsza od wszystkiego, co aktualnie oferujemy. Poinformujmy o tym pomyśle wszystkich współpracowników – niech będą świadomi naszych działań. Następnie na serwisach społecznościowych wyślijmy wiadomości w stylu „ekskluzywna oferta na produkty X, Y oraz Z - po więcej szczegółów zapraszamy na priva”.

Zaznaczmy, że tego typu promocje można przeprowadzić w dwojaki sposób:
1) Promocja jest otwarta dla wszystkich osób. Plusem jest to, że wszyscy internauci czują się wtedy docenieni; minusem to, że trzeba dla każdego z nich stworzyć oddzielne hasło lub wysłać kupon ze zniżką. Aby wszystko przebiegło sprawnie i byśmy mieli stały kontakt z zainteresowanymi, upewnijmy się, że dodaliśmy do obserwowanych te osoby, które zgłosiły się do promocji.
2) Mamy jeden specjalny kupon/kod na promocję. Każdy internauta ma szansę na otrzymanie kuponu po zgłoszeniu się do nas na priva. Plusem jest to, że możemy być prawie pewni że internauci będą o tym „szeptać” na forach, polecać znajomym nasze konto; minusem to, że na pewno mniej osób będzie obserwowało nasze działania.

Zawsze można zrobić jeszcze „podwójną ofertę”: wystarczy zapowiedzieć internautom, że aby uzyskali szczegółowe informacje o ofercie muszą dodać nasz profil do obserwowanych/X użytkowników musi dodać nas do obserwowanych.

Darmowe oferty na Facebook
Coraz więcej firm wykorzystuje Strony Fanowskie na Facebook aby podzielić sie z internautami jakimś rabatem, kuponem czy ekskluzywną ofertą. Dlaczego nie wykorzystać tego w przedświątecznym okresie?

Jedną z możliwości jest umieszczenie na Stronie Fanowskiej, dostępnego tylko dla fanów Strony, kuponu na dodatkowe X% zniżki podczas promocji. Te działania wesprzyjmy koniecznie reklamą kontekstową na Facebooku.
Po okresie promocji wiele osób, które liczą w naszym sklepie na kolejne posezonowe zniżki, będzie ciągle obserwowało nasz profil.

Nie zapomnijmy także poinformować współpracowników o tym, aby o zniżkach za zapisanie sie do naszej Strony Fanowskiej powiadamiali wszystkich klientów których aktualnie obsługują.

Wykorzystywanie wszystkich dostępnych kanałów
W celu zachęcenia klientów do mówienia o Twoim sklepie w serwisach społecznościowych użyjmy swoich kont na Twitterze, Blipie, Strony Fanowskiej na Facebooku, newsletterów oraz swojej strony internetowej. Zachęćmy Klientów np. do wzięciu udziału w konkursie: przesłania nam zdjęcia, nakręcenia video, napisania czegoś na blogu (np. o produktach czy usługach które z asortymentu naszego sklepu lubią najbardziej). Poinformujmy ich także, aby podczas zabawy, użyli w swoich działaniach specjalnie przez Ciebie wybranego tagu/sformułowania, które chcesz promować, a które będzie łączyło się bezpośrednio z Twoim sklepem. Za każdą „akcję” zaoferujmy uczestnikom obniżkę o X% na Twoje produkty, a na pewno zadowolimy Klienta.

Gdzie zbierać te wszystkie „wytwory Klientów”? Najlepiej na swoim blogu - stwórzmy tam specjalną notkę konkursową i prośmy wszystkich o umieszczanie w niej linków do swojej twórczości.

Mam nadzieję że któraś polska firma wykorzysta te opisane promocyjne działania podczas Świąt.